İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin iç ve dış politikada atacağı önemleri adımlar var

Türkiye öncelikle iç politikada önemli adımlar atmak zorunda. Ekonomi ciddi bir şekilde baş aşağı gidiyor. Dolmuş şoföründen, bakkaldan herkes günlük kazançlarını döviz bürolarında dolara çeviriyor. TL’nin değeri her geçen gün baş aşağı gidiyor. Ekonomik açıdan hükümet halka güven vermek zorunda. Bunun yolları basit, fakat Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ciddi adımlar atması lazım.

İkinci önemli konu işsizlik…

Genç işsizler ordusu her geçen gün daha da büyüyor. Her 3 gençten biri işsiz durumda. Üniversitelere olan güven bitiyor. Üniversiteyi bitiren gençler ancak taban ücretleri ile iş bulabilirlerse seviniyorlar. Maalesef hiç hak etmeyen kişilere ulufe gibi işler ve maaşlar dağıtılıyor.

Üçüncü gelişme Türkiye’de partiler arasında uçurum büyüyor. AKP-MHP bir tarafta, CHP – İYİ Parti diğer tarafta ciddi bir çatışma içerisinde. Bunun dışında CHP’de Mustafa Kemal Atatürk mü, Mustafa Kemal mi tartışması büyüyor… Bu da insanları ümitsizliğe itiyor.

Dış politika gündemimiz Yunanistan…

Yunanistan, Türkiye’yi her açıdan sıkıştırmak istiyor. Miçotakis kendi ekonomik  sıkıntılarını önlemek için ağırlığı Türkiye’ye saldırmakta buluyor. Türkiye dış politika açısından Yunanistan’a fazla diş geçiremez konuma düşüyor. AB ile olan ilişkilerimiz her geçen gün daha da batağa saplanıyor. ABD Güney Kıbrıs ile flörtünü her geçen gün arttırıyor. Batı Trakya’da Yunanistan ile ABD, Türkiye’ye karşı tatbikat yapıyorlar. S-400’ler yüzünden Türkiye’yi F-35 projesinden çıkardılar. Arap dünyası bir ülke haricinde tamamen karşımızda… Bunlar dış politikada sorunlarımızın bazıları. Libya’da ilişkide olduğumuz Başbakan’ın istifasıyla acaba Libya ile yaptığımız mutabakat kalacak mı, bunlarda Doğu Akdeniz için önemli gelişmeler.

Türkiye’nin bunları çözecek gücü ve kabiliyeti var. 83 milyonluk Türkiye, Avrupa’da Almanya ile birlikte iki güçlü ülkeden biridir. Dünyada da stratejik konumundan dolayı ayrı bir gücü vardır. Bunları bilmemiz lazım.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »