İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Cumhuriyeti halkına ekonomik yardımda bulunmak zorunda

Türkiye’de ekonomi baş aşağı gidiyor. Gastronomide 1 Haziran’da kepenklerin açılması kararına rağmen yeme-içme mekanlarının yüzde 50’si açılamadı. Ya iflas ettiler ya da ellerinde işletme sermayeleri olmadıkları için mal alamıyorlar. İşsizlik yüzde 35’lere kadar çıktı. Enflasyon çok fazla artamıyor zira halkın elinde para yok, alışveriş yapamıyor.

Yabancı sermaye Türkiye’yi terk ediyor

 İşin kötü tarafı yabancı sermayeden uzaklaşıyor. Son olarak Turkcell’in yüzde 26,2 hissesine sahip olan İsveçli Telia, bunu Türkiye Varlık Fonu’na satması ve Türkiye’den çekilmesi oldu. Yabancı sermaye Türkiye’de sadece borsadan çekilmeyecek, ayrıca mallarını satarak da Türkiye’den ayrılacaklar.

Turizmde yüzde 80’lik bir küçülme bekleniliyor

Turizm de ise Almanya son derece kararlı, 14 günlük karantina kararından vazgeçmedi. Geçtiğimiz yıl 40 milyar dolar girdimiz olduğu turizmde, bu yıl en iyi ihtimaller 8 milyar dolar girdimiz olacak. TAVAK Vakfı’nın ilk tespitlerine göre Avrupalı ve Almanyalı Türkler de bu 14 günlük karantina çerçevesinde bu yaz tatillerini Türkiye’de geçiremeyecekler. Tayyip Erdoğan’ın, Vlademir Putin’e bir etkisi olmadı, Rus turistler de gelmiyor.

Türkiye fakirleşiyor

İhracatımızda da gerileme devam ediyor. İnsanlarımız parasız. Devlet olarak yalnızca 4,5 milyon kişiye biner lira yardım da bulunabildik. Halkın yaklaşımına göre bu biner lira da özellikle AKP’lilere verilmiş durumda.  İhracat artmıyor, turizm gelirleri azalıyor, halk fakirleşiyor.

Hükümetin köprü ve havaalanı ödemelerini ertelemesi gerekiyor

Devlet vatandaşına yardım yapmak zorunda. Bunu yapmadığı takdir de durum kötüleşecek. Bu açıdan Türkiye’nin ciddi bir şekilde iç piyasada hareketlenme sağlaması için Londra’da mahkemeleri aracılığı ile kurallarını kabul edip, köprü ve havaalanı yapan şirketlere karşı sorumluluklarını 3 yıl erteleyerek, bu paraları 3 yıl kendi halkına harcamalıdır.    

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »