İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şirketler ve yatırımcılar “karbon salınımı” için daha güçlü önlemler talep ediyor

Toplam 33 trilyon euro değerinde varlık yöneten yatırımcı grubu IIGCC, çeşitli yatırımcılar, şirketler AB tarafından belirlenen ve 2030 yılında ulaşılması planlanan karbon salınımının azaltılması hedefinin yüzde 55’e yükseltilmesini istiyor.

Salı günü yaptıkları bir açıklamada, trilyonlar değerinde varlık yöneten yatırımcılar ve 120’den fazla sektör lideri, Avrupa Birliği’nin 2030 yılında karbon salınımını %55 azaltmasını istiyorlar ve “ daha az bir hedefin özel yatırımcıları çekmekte zorluk yaratacağını” belirtiyorlar.

Yatırımcılardan gelen bu talebin, Avrupa Komisyonu tarafından Perşembe günü sunulması planlanan taslak dahilinde, Avrupa sera gazı emisyonunun 1990 yılına göre 2030 yılında %55 azaltılmasıyla uyumlu olduğu görülüyor.

Şu anki hedef 2030 yılında %40 kesintiye gidilmesi şeklinde ve ekonomik olarak daha kötü durumdaki petrole bağımlı AB ülkeleri daha fazla kesintiye gitme konusunda isteksiz davranıyorlar.

Toplam 33 trilyon euro varlığı yöneten İklim Değişikliği Kurumsal Yatırımcılar Grubu (IIGCC) tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2030 için daha düşük bir emisyon hedefi 2050 yılında ‘net sıfır salınım’a ulaşılabilmesini sekteye uğratabilir.

Bir kısmı IIGCC üyesi 127 sektör lideri ve 30 yatırımcı 2030 yılına kadar %55 karbon salınımı azaltımı hedefini desteklediklerini belirtti.

Unilever, Google, EDF, Deutsche Bank ve H&M gibi şirketlerin de içinde bulunduğu grup, bu hedef değişikliğinin Avrupa’nın yeşil büyüme merkezli bir toparlanma sürecine girmesinde etkili olacağını söylüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »