İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öztürk: Sigorta yaptırırken uygun fiyatlı poliçe değil, doğru poliçe seçilmeli

Sigorta Center Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk; “Araştırmadan sigorta yaptırmayın! Tüketicilere tavsiyemiz, araştırmadan ve sadece ‘uygun fiyatlı’ olduğu için sigorta yaptırmamalarıdır. Çünkü uygun fiyatlı poliçeler ihtiyaçları karşılamada eksik kalabilir” diyor.

AHMET ÜNVER (KONYA) – Hepimizin kaybetmekten korktuğu maddi ve manevi değerleri vardır. Sağlık, aile işyeri, yatırım, araç ve yaşam standartlarımız gibi.

Birçok kez bu değerleri hastalık, yangın, deprem ve kaza gibi beklenmedik nedenlerle kaybetme korkusu yaşarız.

Peki, geleceği kurarken onları ne kadar güvence altında tutuyoruz?

Bu değerli varlıkları güvence altına almak için kullanılan en önemli enstrümanlardan biri ve en önemlisi sigortalamaktır. Genelde mal ve hizmet üreten tüm şirketler müşterilerine ekonomik ve aynı zamanda kaliteli bir mal ve hizmet sunmak için yatırım yapar. Ne var ki, alınan ürün ve hizmeti test etmenin mümkün olmadığı tek istisna, sigorta sektörüdür.

Sigorta sektöründe poliçe alırken test etme imkânı sıfırdır. Tabii ki, poliçe kalitesini test edebilme aşaması sadece “hasar” sonrasında ortaya çıkmaktadır ve alınan bir ürünü değiştirme ya da ikame poliçe kullanma, düzeltme veya iade etme şansı sıfırdır. Geriye dönük olarak da yapılacak hiçbir şey yoktur.

Osman Öztürk, sigorta sektörünün bugünü ve yarınını FTTürkiye Yazarı Ahmet Ünver’e anlattı

Konya ekonomisinin genel gidişatı hakkında ve hayatın olmaz ise olmazı, Konya ve Ankara’da merkezi bulunan, Konya’nın otuz bir ilçesinde de şubeleşme ve dijitalleşme yatırım çalışmaları halen devam eden Sigorta Center Group yönetim kurulu başkanı Osman Öztürk ile bu konuda sohbeti ettik.

Sigorta Center Group; Ergo, Ethica, Eureko, Grupama, Güneş, HRI, Koru, Mafre ve Neova’nın  Konya ve Ankara bayi olmasının yanı sıra, poliçe kesimi noktasında da üst üste her yıl Türkiye birincilikleri olan bir sigorta şirketi.  Osman Öztürk, 1983’te Konya’da doğmuş. Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Banka ve Sigortacılık Bölümü’nde, lisans üstü eğitimi de Selçuk Üniversitesi İktisat Bölümü’nde tamamlamış.  15 yıldır sigorta sektöründe  ve uzun yıllardır Konya ve Ankara’da sigortacılık sektörüne yön veren Sigorta Center Group şirketinin halen  yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor.  Finans, yatırım ve sigortacılık konularında uzman olan Osman Öztürk,  Konya Spor ve 1922 Konya Spor’da da görev almış. Yaptığı sponsorluk anlaşmaları ile şehrin takımlarına desteğini hala sürdürmekte olan bir işadamı.

Öztürk’e göre sigorta sektörü, geçen yıl kur dalgalanmalarından en az etkilenen sektörlerden biri olmuş. Otomotivdeki daralma nedeniyle bu yıl özellikle finansal sigortacılık, sağlık ve siber sigorta alanlarında büyüme beklendiğini ifade ediyor.

Acentelerin, müşterilerini onların ihtiyaçları doğrultusunda ürünlere yönlendirmesi gerektiğini,  tüketicilerin de ‘uygun ya ni ucuz poliçe’ yerine, ‘doğru poliçeleri’ tercih etmeleri konusunda uyarıyor.

Hayatımızda var olan değerleri korurken sigorta sisteminden yararlanıyoruz. Tabii ki sigorta yaptırırken dikkat ettiğimiz kriterler oluyor. Bu kriterlerin başında ise bütçeye uygun olması geliyor. Ancak ya düşük fiyatlı sigorta poliçesi tüm risklerimizi karşılamıyorsa?

Konya ve Ankara’da faaliyet gösteren Sigorta Center Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk; “Araştırmadan sigorta yaptırmayın! Sigorta ürünlerinin sağlık ve kıymetli eşyalar başta olmak üzere birçok değerimizin başına gelebilecek kayıp ve zararları minimuma indirdiğini unutmayın! Bu farkındalığı yaratmak için acentelerin, sigortalıları ihtiyaçları doğrultusunda en faydalı sigorta türlerine yönlendirmesi gerekir.  Sektörün tüm paydaşlarıyla müşterilere sunduğu hizmet ve doğru bilgilendirme ile sigorta hayatın bir parçası haline gelebilir. Firma olarak tüketicilere tavsiyemiz, araştırmadan ve sadece ‘uygun fiyatlı’ olduğu için sigorta yaptırmamalarıdır. Çünkü uygun fiyatlı poliçeler ihtiyaçları karşılamada eksik kalabilir” diyor.

“Sanayi ve üretim tesislerinin sigortalanma süreçlerinde öncelik olarak firmanın karşısına çıkabilecek risklerin oranına ve olası istenmeyen durumlarda müşterin maddi manevi tüm kayıplarını en hızlı bir şekilde çözüm yollarına dikkat ediyoruz” diyen Öztürk, “Bu tür tesislerde sigortalanma süreçlerinde çok dikkat ettiklerini ve sigortalayacağımız firmada şirketin personeli gibi faaliyet gösteriyor. İşin tüm pozitif ve negatif yönlerini bizler ile paylaşılmasını sağlıyoruz. Gerekli analizler yapıldıktan sonra işletmenin ihtiyacı olan en uygun sigorta türünü müşterilerine sunuluyor” diyor.

Sigorta sektöründe pazarlama faaliyetlerinin artık dijital platformlarda şekillendirildiğine dikkat çeken ve firmaların kazançlarının büyük kısmını da bu kanaldan elde etmeye başladığını ifade eden Öztürk, “Dijital pazarlama, doğru planlama ile gerek sosyal medya gerek diğer web platformları üzerinde çok etkili bir stratejiye dönüşüyor. Bu doğrultuda dijital sürece ayak uyduracak çalışmalar yapıyoruz. Yakın bir  tarihte müşterilerimizin sosyal medya hesapları veya web sitesi üzerinden diledikleri gibi sigorta teklifi alabilecekleri bir sistem üzerinde çalışıyoruz” diyor.

Osman Öztürk;  grup olarak prensiplerinin tüm müşterilerine kaliteli hizmet sunmak olduğunu  ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ürün çeşitliliğine sahip olduklarını belirterek, “Geniş ürün yelpazesi sayesinde tüm sigortalanabilir varlıklara yönelik çalışmalar yapabiliyor. Her biri alanında uzmanlaşmış, profesyonel ekibimiz ile öncelikli hedefimiz, müşteri memnuniyeti oluşturmak ve bu bağlamda müşterilerimize ekstra hizmetler sunmak. Ekibimiz ile müşterilerimize hasar anında eksiksiz işlem yapabilmek adına, yaptığımız işin önemini bilen ve istekli çalışan bir sigorta  kurumuyuz” diyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »