İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Libya’nın Suriye olmasına izin vermemeliyiz”

Dünya Ekonomik Forum (WEF) toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Libya’nın Suriye olmasına izin vermemeliyiz” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsviçre’nin Davos kasabasında bu yıl 50’ncisi düzenlenen Dünya Ekonomik Forum (WEF) toplantısında yaptığı konuşmada Libya konusunda açıklamalarda bulundu.

“Suriye konusunda geç kaldık”

Merkel, konuşmasında, “Biz Suriye konusunda çok geç kaldık. 18 milyonluk Suriye’de 8 milyon insan evinden, yurdundan göç etmek zorunda kaldı. Şimdi ise Libya’da yaşanılan olumsuzluklara zamanında müdahale ederek Libya’nın Suriye olmasına izin vermemeliyiz” ifadelerini kullanarak, insanların kendi ülkelerinde kalabilmeleri için önceden tedbir alınması gerektiğini belirtti.

Merkel, “2015 yılında kapımıza dayanan mültecileri kapımızdan geri çeviremezdik” diyerek, aynı durumları yaşamamak adına önlemler almak zorunda olduklarını, bundan dolayı da Libya konferansı düzenleyerek tarafları bir araya getirerek sorunun barış yoluyla çözülmesine destek verdiklerini belirtti.

Merkel ayrıca zirvede önemli bir yere sahip olan iklim değişikliği konusunda da ABD Başkanı Trump’la aynı fikirde olmadığını belirti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »