İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kütükçü: Ekonomide toparlanma sürecine girildi

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, ekonomide toparlanma sürecine girildiğini söyledi.

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, Türkiye’nin ekonomik anlamda toparlanma sürecine girdiği müjdesini verdi. Üretimin, elektrik tüketiminden takip edildiğine işaret eden Kütükçü, Konya’da son yıllarda ekside olan elektrik tüketiminin, 2019 eylülünden itibaren pozitife geçtiğini kaydetti.

Para kaynağının dünyanın gelişmiş bölgelerinde olduğunu ve finansın da büyük ölçüde bu ülkelerde olduğunu kaydeden Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, O bölgelerle bağımızı kesmeden, ekonomik aktivitemizi düşürmeden, üstüne bir şey koymanın yolunu bulmalıyız. D8’in de D60’ın da üstüne bir şeyler koymak gerektiğini anlatan Kütükçü, o ülkelerin de bizden çok farklı olmadığını dile getirdi.

D8’in şu anda Türkiye’nin gayretiyle resmen kâğıt üstünde yürüdüğünü anlatan Kütükçü,  Türkiye bırakıverse kalacak, ifadesini kullandı. Dünyada konjonktürün çok hızlı değiştiğine işaret eden dönem dönem yeni şeyler yapmamız gerektirdiğini belirten Kütükçü, “Rahmetli Erbakan hocanın attığı temeller elbette çok önemli, ama biz de onun üzerine yeni şeyler koymak, yeni stratejiler geliştirmek durumundayız” dedi.

Özellikle yerli otomobil konusunda sosyal medyada çok fazla bilgi kirliliği olduğuna işaret ederek, üretim konusunda yönetimin kimde olduğunun önemine vurgu yapan Kütükçü, “Yerli otomobilde söz sahibi Türkiye Cumhuriyeti’dir. TOGG şirketidir. Şu anda prototipi üretilenelektrikli yerli otomobilin seri üretime 2022 yılında geçileceği belirtiliyor. Bekleyip göreceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında ekonomik sorunlara da değinen Kütükçü, ”Toparlanma sürecine girildi. Umarız bu süreç uzun sürmez. Asıl olan, yönünü toparlanmaya çevirmesidir. Elbette bu dönemde küçülen şirketlerimiz oldu, hasar alan şirketlerimiz oldu. Ancak bu ülkede 250 insanın canıyla, 2 binden fazla kişinin de yaralanarak püskürttüğü bir 15 Temmuz saldırısı oldu. Bunun ekonomik ayağını da yeni yeni püskürtüyoruz” dedi.

Şimdi bizim mücadelemiz başlıyor. Küçük kayıpları ve hasarlarımızı sessizce göğüsleyeceğiz. Üretimden kopmadan kendi alanımızda mücadeleye devam edeceğiz. Sermaye grupları bazı stratejik hatalarla üretimden enerji ve inşaat gibi başka alanlara yönlendi. Bunun da faturasını şimdi ödüyoruz. Hatalardan dönülüyor. Kaç şirketimizin konkordato ilan ettiği değil, kaç şirketimizin konkordato sürecinden çıkabildiği önemlidir” dedi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »