İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İzolasyon

Çoğumuz evimizde izole olduk. Yapılan uyarılar, önce Çin, ardından İtalya ve İran’dan gelen korkunç haberler çoğunluğumuzu evde karantinaya alınmış hale getirdi. Evdeki insan ve erzak manzaraları da sabırları taşma noktasına getirdi. Toplumsal paranoya mı daha korkunç ya da bizi bu duruma sürükleyen Corona virüsü mü? Kararsızım.

Okullar tatil edildi

Tıp dünyasının bilim insanları bas bas bağırıyor, birbirinize iki metreden fazla yaklaşmayın, elinizi sabunla yıkayın, gıdanıza dikkat edin ki; bağışıklık sisteminiz güçlü olsun, virüse geçit vermesin.

Önce orta, hemen ardından üniversite seviyesinde okullara ara verildi. Amaç yukarıda söylenenler daha rahat gözetilebilsin diye. Televizyon görüntüleri otogarlara yöneldi. Sağlam olanında hastalık kapmaması, bunu önce kendi ailelerine, ardından dağıldıkları Türkiye sathına yaymamaları mucizelere kalmış. Hem de virüsün gençleri pek etkilemediği, yaşlıları öldürdüğü düşünülürse.

Umreden geri döndüler

Binlerce Umre ziyaretçisi geri döndü. İnanç kutsal ziyaret yapanın Corona’ya karşı doğal bağışıklığı vardır. Çok şükür bu inanç devlet katında pek tutmadı. Karantinaya alındılar. Burası iyi de, iki nokta fazlasıyla dikkat çekti.

Karantinaya alınmamış olan bir şeyh hazretleri ve ona sarılıp öpenler, yine karantinaya alınmamışları ziyaret edip feyz almaya çalışan aileler. Allah akıl versin dedirtecek türdendi.

Öte yandan gecenin bir yarısı boşaltın yurtları, karantinaya girecek Umreciler geliyor diye resmen sokağa atılan öğrencilerin yerine kendinizi koyup hiç düşündünüz mü?

Bar, pavyon, gece kulübü derken camiler de kapatıldı

Aslında geç kalınmış bir zorunlu uygulamaydı. İnsanların toplu halde bulundukları mekanların kapatılması ya da çok sınırlı hallerde ve mesafelerde bir araya gelmelerini sağlamak gerekiyordu. Sabah haberlerinde (16 Mart Pazartesi) gelen bar, gece kulübü, pavyon kapatma haberi önce ideolojik şüphelere yol açtı. Öğleden sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir açıklaması ile, ideolojik kuşkular şimdilik kısmen bertaraf oldu.

Unuttuklarımız ve Corona

Geçtiğimiz hafta Çarşamba öğlen saatlerine kadar Corona’dan şöyle böyle konuşurken, İki temel sorunu tartışıyorduk. İdlib sürecinde olan bitenlere bağlı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moskova ve Brüksel ziyaretleri ve yaşananlar.

Türkiye’nin Batı sınırındaki göçmenler.

Şimdi pek tartışmıyoruz ama, acaba Corona, İdlib’de ve batı sınırımızdaki göçmenler üstünde ne tür etkilere yol açıyor?

Son söz:

Savaş ve diplomasi muhabirleri, yorumcuları out, doktorlar in.

Coronasız günlere…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »