İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Herkes gezegeni kurtarmak peşinde ama yerleri kim temizleyecek?

“Temizlik yapmak için hiçbir şey beklenmedik bir misafirden daha çok ilham veremez”

Böyle demişti önde gelen yaşam tarzı yazarlarından Radhika Mundra, koronavirüsün gelmesinden çok önce.

İlk önce İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in bir basın toplantısında ortaya attığı “COVID-19 pandemisinden sonra dünyanın artık yeni bir normalde yaşayacağı düşüncesi uygulamada gerçekten ne anlama geliyor?

Büyük olaylar toplumları değiştirir. 1906’da 7.9 büyüklüğündeki deprem San Francisco’nun % 80’ini yok ettikten sonra şehir, motivasyon, çözüm ve teknik yeniliği depreme dayanıklı mimarinin küresel bir öncüsü olmakta buldu. 2004’teki yıkıcı ve ölümcül Hint Okyanusu tsunamisi kıyı savunmaları için bir iyileşme dalgasını tetikledi. 11 Eylül dünya çapında gözetim/denetim kültürünü artırdı, havaalanı güvenliğini değiştirdi. COVID-19 pandemisi ise tüm bu olaylardan daha fazla küreseldir ve geliştirmeyi vaat ettiği değişikliklerin başında sağlık, hijyen ve temizlik gelmektedir.

Afetler genellikle koruyucu yapıları veya duygusal zorlukları paylaşmak için insanları fiziksel olarak bir araya getirir ancak COVID-19 fiziksel bir ayrım yaratmıştır. Diğer insanlar, yüzeyler ve iç mekanlar birdenbire hayatımızdaki yeni tehlikeli şeyler haline gelmiştir ve kendimizi güvende hissetmenin tek yolu bu şeyleri daha temiz hale getirmektir. Bu durum temizlik sistemleri ve halk sağlığı prosedürlerinde bariz bir patlamayı tetikleyebilir.

İşyerlerimiz ve insanların toplu olarak bulunduğu yerler daha verimli ve etkili olabilecek temizlik teknolojilerine daha uzun vadeli yatırımlar düşünürken daha fazla temizlik personeli işe alacaktır. İnsan vücut sıvıları ile kaplanmış ahşap ve metal yüzeylerle dolu spor salonlarımızın yeniden işletmeye açılması uygun bir temizleme/dezenfeksiyon çözeltisi bulununcaya kadar biraz zaman alabilir. Şaşırtıcıdır ki, modern insan uygarlığının karşılaştığı en büyük tıbbi felaketlerden birindeki birincil silahlarımız sabun ve su.

Yerli mobil robot girişimi Ara Robotik basın sözcüsü “Son beş yılda onca inovasyon ve dijital dönüşüm konusundaki yoğun odaklanmaya ve yatırıma rağmen sınırlı ilerleme kaydedildi” diye anlatıyor. “Ticari temizlik sektörü inovasyona çok açık ve günümüzde gelişen pandemi koşullarında zemin bakımına bir de dezenfeksiyon sorunu eklenince yepyeni çözümler yaratmak artık şart oldu.” Ara Robotik, kendi geliştirdiği zemin bakım ve dezenfeksiyon robotları ile AB tarafından COVID19 öncelikli firmalar arasına eklendi. Nisan 2020’de.

Robotik şirketleri kriz sırasında zemin bakımı konusundaki diğer fikirlerin yanı sıra devrim niteliğindeki UVC ışınımı ile yüzey dezenfeksiyonu yapabilen ve bu yolla COVID-19 bulaşını engellemeye yardımcı olan robotlarını da tanıttılar. Robotlar, UV dalga boyundaki (254nm) ışınımı insanların virüse veya sert radyasyona maruz kalmadan odaların her karanlık köşesine ulaşmasını sağlar. UVC sistemleri sadece yüzey dezenfeksiyonu yapabildikleri için mükemmel sistemler sayılmayabilir, ancak hem zemin bakımı ve temizliği yapabilen hem de UVC dezenfeksiyonu ve kimyasal sisleme ile viral dekontaminasyon yapabilen ARA ARI gibi robotlar komple bir çözüm sunabilmektedir.

Felaketler bizi yenilik yapmaya ve adapte olmaya zorluyor ama sadece ihtiyacımız olduğu için geleceğe birkaç büyük adımda atlayamayız. Robotlar kesinlikle temizlik ve diğer birçok iş için geleceğimizin bir parçası olacak ancak bunun adım adım gelişmesi gerekecek. Bu yolculuğun yakın geleceteki aşaması Cobot olarak adlandırdığımız robot ekip arkadaşlarımız olacak.

Ticari temizlik endüstrisi temizlik ekiplerinin özveri ve becerisine dayanan bir endüstri olduğunu ve olmaya devam edeceğini kabul eden, yüzü inovasyonlara dönük stratejik bir yaklaşım benimsemelidir. Teknoloji ve makineler, ne kadar güçlü ve sezgisel olursa olsun, doğru yapılar, beceriler ve kültürler olmadan operasyonları dönüştüremezler. Detaylara önem verebilecek kadar vakti olan çalışanların rutin, sıkıcı, sürekli tekrarlanan işleri robotlara bırakması verilebilecek en optimum karardır.

Cobot paylaşılan bir alanda insanlarla güvenli bir şekilde etkileşime girmesi ve desteklenmesi amaçlanan otonom robot yardımcıdır. Bunlar, aksi takdirde bir insan çalışan tarafından gerçekleştirilecek tekrarlayan veya yorucu görevler için tasarlanmıştır. Rutin zemin temizliği, depolarda ağır taşıma ve istifleme, raf kontrolü ve etiket okuma, stok sayma ve envanter işlemleri gibi sıkıcı ve tekrarlayan işler insanlar için ne kadar yıpratıcı ve yorucu ise robotlar için de o kadar idealdir. Cobotlar rutin işlerinin yanı sıra çeşitli veri kümelerini toplayarak akıllı binaların geliştirilmesi için aktif bir sürücü haline gelirler.

Cobotlardan ilham alarak geleceğe doğru ilerleyen ticari temizlik endüstrisi için otomasyon etrafındaki anlatıyı yeniden çerçevelememiz gerekiyor. Bina ve işyeri yöneticileri için robotların faydaları neredeyse sınırsızdır. Maliyet verimliliği, gelişmiş performans, daha fazla personel katılımı ve modern inovasyon odaklı bir marka… Temizlik personelinin yanı sıra robotların gücünden yararlanarak operasyonlarına kesintisiz ve uyumlu bir şekilde entegre edebilen organizasyonlar önümüzdeki yıllarda çok gelişecek.

Herkesin gezegeni kurtarmaya çalıştığı bu günlerde belki de işlerin bir kısmını biran önce robotlara bırakmak, kısıtlı güç ve yeteneklerimizi varlığımızın devamına odaklamak için çok önemli bir fırsat olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »