İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Geniş alan temizliği: Yeni normalde robotların rolü

Dezenfeksiyon COVID19 pandemisi yüzünden gittikçe artan bir şekilde odak noktası haline geldiğinden, işleri zaten çok zor olan temizlik personelleri zemin ve yüksek temaslı yüzeylerin temel temizlik uygulamalarını gözden kaçırabilmektedirler. Mevcut bilgilerimiz koronavirüslerin gözeneksiz yüzeylerde daha uzun süre bulaşıcı kaldığını ve kapı kolları, merdiven korkulukları, tuvalet yüzeyleri ve benzeri de dahil olmak üzere en sık dokunulan alanlarda dezenfeksiyonu kritik hale getirdiğini göstermektedir.

Bununla birlikte, bu alanlara odaklanmak, önce dezenfeksiyon gerektiren alanları iyice temizlemenin önemini göz ardı etmektedir. Yüzeyler gerçek anlamda temiz değil ise dezenfekte etmenin hiçbir anlamı kalmamaktadır çünkü yüzeyi dezenfekte etmek yerine yüzeye yapışmış olan kirlere ulaşmış oluyorsunuz sadece.

Uzmanlar, bu kararın arkasındaki bilimi açıklıyor: “Aletlerin yüzeylerinde kalan inorganik ve organik malzemeler bu işlemlerin etkinliğini etkilediğinden, yüksek düzey dezenfeksiyon ve sterilizasyondan önce kapsamlı temizlik mutlaka gereklidir.”

Bir temizlik personelinin tüm bu temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerini yapabilmesi için gereken zaman maalesef yeterli değildir.

Temel temizliğe ayak uydurmak

Bugünlerde temizlik profesyonellerinin karşılaştığı en büyük zorluk yüksek düzey dezenfeksiyon istemlerinin artmasıdır. Bu sektörde personel dönüşümü her zaman hızlı olmuştur, çok beğenilen bir sektör değildir ve çalışanlar bir anlamda zoraki iş yaparlar. Bu da tabii ki yapılan işin kalitesine yansır. Tüm bu sıkıntılar yetmiyormuş gibi, pandeminin ön cephesinde enfeksiyonla karşı karşıya çalışanlar artık kendilerini ve ailelerini de korumak zorunda hissetmekte ve giderek artan bir şekilde kritik ortamlardan uzak kalmak istemektedirler.

Bu, ticari temizlik sektöründe otonom çözümlerin benimsenmesinde önemli bir itici güç oluşturmaktadır. Bilinçli zemin bakım firmaları artık sıradan, tekrarlanan temel görevlerle başa çıkmak için teknoloji çözümlerine yöneliyor ve personeli dezenfeksiyon gibi kritik üst düzey görevlere odaklanmaya yönlendiriyor. Robotik zemin bakım teknolojileri, vakumlama ve zemin yıkama gibi günlük temizlik görevlerinin önemli bir bölümünü üstlenebilir ve dezenfeksiyondan önce doğrulanmış, tekrarlanabilen bir temizlik sağlarken sosyal mesafe konusunda da gerekli hassasiyetleri korumuş olurlar. Tüm zeminler otonom bir şekilde temizlendikten sonra dezenfeksiyon ekipleri ortamın dekontaminasyonunu sağlayabilmektedirler.

Yeni araçlarla temel temizliği destekleme

Ticari temizlik personelleri bugün virüslerle savaşan cephede çalışanları yer alıyor, ancak bunu tek başına yapamıyorlar. Bu çalışanları gerekli verimlilik seviyelerini korumalarına yardımcı olacak araçlar ve teknoloji ile desteklemek gittikçe daha önemli hale geliyor. Otonom ürünler ile verilecek bir destek bu alanda çok ciddi bir rahatlamaya ve güvenli çalışma ortamına yol açacaktır.

Neyse ki, bu desteğin gelmesi muazzam bir ön yatırım gerektirmiyor. Yerli startup Ara Robotik ve Avidbotsbu alanda RaaS modeli ile robotlarını wet leasing şeklinde kullandırmaya hazırlanmaktadırlar. Bu model tüm servis robotları alanında benimsenebilir ve hatta banka desteği de alabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »