İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar ne kadar oldu?

Dolar/TL dün gece saatlerinde 7.5190 ile yeni tarihi zirvesini test ettikten sonra bu sabah güne 7.5 civarında başlarken küresel piyasalar ABD ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları sonrası satıcılı bir seyir izledi. Kur ilerleyen saatlerde 7.53 seviyesinin üzerine çıkarak tarihi zirvesini yeniledi.

Asya borsaları ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri uzun süre sıfıra yakın tutma taahhütüne rağmen hırpalanmış ABD ekonomisini destekleyecek yeni önlem açıklamamasının ardından gerilerken, dolar değer kazandı.

Fed, ABD’de kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde yaptığı son para politikası toplantısının ardından enflasyon “bir süre” merkez bankasının %2 olan hedefini “ılımlı düzeyde aşma” yolunda ilerleyene kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını açıkladı.

Para politikası açıklamasıyla birlikte açıklanan yeni ekonomik tahminlere göre çoğu politika yapıcı faiz oranlarının en az 2023’e kadar sabit kalacağını ve enflasyonun bu dönemde %2’yi geçmeyeceğini tahmin etti. Dolar/TL geçen hafta 7.4970 seviyesine kadar yükseldikten sonra kalıcı olmasa da 7.42’ye kadar gerilemiş ancak haftayı zirveye yakın tamamlamıştı. Dolar/TL dün gece saatlerinde illikit piyasada 7.5490 seviyesini gördükten sonra bu sabah güne 7.5 civarında başladı.

Bir bankanın Hazine yetkilisi, “Son günlerde bir çok kuruluşun bu yıl için küresel daralma tahminlerini azalttığını görüyoruz. Bu önemli Türkiye için de benzer trend söz konusu. Aşı denemelerinin hızlanması ve daralmanın daha düşük olacağı beklentisi piyasaları destekliyor” dedi ve ekledi: “Dün ise küresel merkez bankası kararlarından yeni bir destek açıklanmaması sonrası risk iştahının azaldığını gördük. Dolar değer kazanırken gelişmekte olan ülke piyasalarında da
satış var.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »