İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çığırından çıkan ilişkiler

Zor günlerden geçiyoruz. Pandemi bir tarafta, ekonominin giderek bozulan hali diğer tarafta, dış politika merkezde.

Önce pandemi için bir kaç söz. Sağlık Bakanı Koca’ya ve bütün sağlık çalışanlarına acıyorum. Hepsinin verdiği emek muazzam. İyi de Ayasofya’nın ibadete açılması vesilesiyle Türkiye’nin her tarafından denetimsiz şekilde açılışa gelen 350 bin kişi, Kurban Bayramı serbestisi içinde bayram namazı kılan, kurban pazarlarında bir araya gelen, memleketine gidip geri dönen, fırsat bu fırsat diye kıyı sahillerine dolan, iktidar partisi mitinglerinde bir araya gelen, vs…

Siyaseti temsil eden Bakan Koca ne desin? Sağlık çalışanları ne eylesin?

Anayasa Mahkemesi Başkanına ağır eleştiriler getiren, hatta tehdit eden bir İçişleri Bakanı var olabilir deseydik, “hadi canım oradan” demez miydiniz? Bu kulaklar duydu, bu gözler şahit oldu. Gel de istikrara inan.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürdü, diğer ifadesiyle tarihin en kötü seviyesindeyiz. Tamam karar siyasi olabilir, harici düşmanlar kapımızda, peki hiç mi dahili hatalar yok?

Gelelim harici gelişmelere.

Doğu Akdeniz bütün gündemimizi işgal etmeye devam ediyor ve edeceğe benziyor. Oruç Reis Antalya açıklarına demir attı. Neden kararlı görevine ara verdi kimse bilmiyor. Pompeo mu etkili oldu? 24/25 Eylül AB Zirvesinden çıkabilecek olası yaptırım kararları mı? Merkel mi devreye girdi?

Pompeo’nun Kıbrıs ziyareti öncesinde ABD’nin Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırması tabii ki manidar. Bu hem bize, hem de Güney Kıbrıs Rum yönetimini bir kara para aklama cennetine çeviren Ruslara önemli bir mesaj. Kabaca ABD gelişmeleri büyük bir mutlulukla seyrettiğini tahmin ettiğimiz Putin’e Doğu Akdeniz size bırakamayacağımız kadar önemlidir mesajı verdi. Bize de “NATO’yu bölmeye kalkarsan (ki olası senaryolardan biri de iki NATO müttefikinin kavgası sonrasında NATO’nun fiili olarak sona ermesi) başına geleceklere hazır ol” mesajı iletilmiş oldu.

AB’nin 24/25 Eylül zirvesinden bir şey çıkar mı? Olsa olsa sertçe ama içi boş bir laf kalabalıklığının ötesinde bir şey çıkmaz. Çünkü adının Birlik olduğuna bakmayın, AB bir birlik değil. Ekonomik dev, siyasi cüce hali devam ediyor. Özellikle de Almanya Fransa’yı bu aralar pek sevmiyor. (Hoş ne zaman sevmişti ki)

Peki Fransa’nın Doğu Akdeniz’de ne işi var, neden Yunanistan’ın bu kadar arkasında?

Yorumlarına çok güvendiğim bazı uzmanlara göre Fransa’nın esas derdi Doğu Akdeniz değil, Afrika. Kendi neo sömürge alanı olan Afrika’da Türklerin, özellikle de taahhüt sektöründe top çevirmeye başlaması, Fransa’nın ali çıkarlarını fazlasıyla tehdit ediyor. Dolayısı ile Fransız derin devleti figüran Macron’u ve onun piyonu Yunanistan’ı kışkırtarak Türkiye ve Türklerin Afrika açılımının önünü kesmek istiyor. Bu arada Yunanistan’a sattıkları silahlar da ayrı bir Fransız çıkarı.

Peki Yunanistan neden hayal görmeye devam ediyor ve 7.2 kilometre karelik, Türk sahiline 2 kilometre uzaklıktaki Meis adası üstünden 40 bin kilometre karelik münhasır ekonomik bölge peşinde? Tarihte hep böyle olmamış mı? Batı ile Osmanlı’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin arası açıldığında fırsattan istifade kazanımlar. Ama Yunanlı dostlarımızın tarihten ders alması gereken farklı sonuçları da hatırlamalarında yarar var. Kurtuluş Savaşımızın sonuçları gibi, Kıbrıs’da yaşananlar gibi.

Alt alta yazdığımızda bütün ilişkilerin çığırından çıktığına tanıklık ediyoruz. Neyse enseyi karartmayalım, daha görecek güzel günler olduğuna inancımızı yitirmeyelim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »