İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Brexit sonrası Türkiye İngiltere ticari ilişkileri

İyi mi olacak? Kötü mü olacak? Bir papatya falının yeni versiyonu.

Bence önce biraz temkin, biraz da hukuk bilgisi.

İlk Gümrük Birliği tartışmaları başladığında AT’den (o sırada daha AB yoktu), daha büyük GATT var (o sırada Dünya Ticaret Örgütü – DTÖ yoktu) demiştim. Sevgili kardeşim Fatih Altaylı’da bu sloganı köşesine taşımıştı.

Yıllar geçti, hala aynı yerdeyim.

Bizim DTÖ ile ciddi bir kontratımız var. Uymazsak DTÖ’den atılabiliriz. AB ile 1963 Ankara Anlaşması (yürürlüğe giriş 1 Aralık 1964),  Katma Protokol 1973 (yürürlüğe giriş 1 Ocak) kurduğumuz bir ortaklık ilişkisi var. Yani olmazsa olmaz, korumak zorunluluğu var.

Ankara Anlaşması’nın ve Katma Protokol’ün ortaya koyduğu Gümrük Birliği ilişkimizi nevi şahsına münhasır (suigeneris) olarak tanımladım ve tanımlamaya devam edeceğim.

Bir bakanımız bir gün Gümrük Birliği’nden çıkarız demişti. Gazeteci arkadaşlarımız, “Sen ne diyorsun hoca!” diye sormuşlardı, “girmediğiniz yerden çıkamazsınız” demiştim. Sorun çıkmamakta değil, girememiş olmakta, hala aynı düşüncedeyim.

Nevi şahsına münhasır ya da ne derseniz deyin, sonuçta AB’nin Gümrük Birliği ile Türkiye’nin gümrük alanı arasında yine nevi şahsına münhasır bir garip sözleşme ya da 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı’nın dikte ettiği kurallar manzumesi var.

Söz konusu kurallar doğrultusunda ülke olarak mutlak egemenlik kapsamında ticari anlaşmalar yapmak imkanına sahip değiliz.

Diğer ifadesi ile yaşasın mutlak egemen Büyük Britanya İmparatorluğu ve mutlak egemen Türkiye arasında yeni STA deklarasyonu diye bir şey maalesef olamayacak, biz AB ile Büyük Britanya Krallığı arasında imzalanması umut edilen anlaşmaya taraf olmak umudunu taşımaya devam edeceğiz. Diğer ifadesi ile bizim İngiltere ile ticari ilişkimizi nasıl belirleyeceğiz konusunu, ancak AB ile İngiltere arasında yapılacak anlaşma ya da anlaşmasızlık belirleyici olacak.

İngiltere bizim için önemli mi?

İkinci büyük ticari ortağımız. Onlarda yaşanmakta olan belirsizlik, bizim açımızdan da belirsizlik sorunlarını beraberinde getiriyor.

Bu arada Brexit iyi olacaklarla, kötü olacaklar arasında bir kamplaşma da oldu. Sonucunu bilemem ama, ülkemizin olanı biteni hem siyasi, hem iktisadi ama illaki, hamasetten uzak bütün hukuki boyutlarıyla takip etmesi gerekiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »