İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BP Kerkük’ten çekiliyor

İngiliz petrol şirketi BP, Irak hükümetinin 100 milyon dolarlık arama anlaşmasının genişletilmesi konusunda herhangi bir anlaşmaya yanaşmaması üzerine Kerkük’teki petrol sahasından çekilme kararı aldı.

BP, Irak hükümetinin 100 milyon dolarlık arama anlaşmasının genişletilmesi konusunda herhangi bir anlaşmaya yanaşmaması üzerine Kerkük’teki petrol sahasından çekildi. Mevcut durumda Kerkük petrolünün Ceyhan üzerinden dünyaya ihrac edilmesi için Kuzey Irak Kürt Yönetimi Bölgesi üzerinden Türkiye’ye döşenen bir boru hattı bulunuyor. Bu hat yoluyla Kerkük’ten günde yaklaşık 300.000 varil ham petrol ihraç edilebiliyor.

BP’den yapılan açıklamada, “Kerkük’teki sahalarda jeolojik araştırmaların devam etmesi konusunda Bağdat’ın teşvik edici olmadığı” belirtildi.

Irak Kuzey Petrol Şirketi’nden (NOC) üst düzey bir kaynak da BP’nin çekildiğini doğruladı.

Yapılan açıklmada, “Kerkük petrol sahası geliştirme saha çalışmasının sonuçları Kuzey Petrol Şirketi’ne teslim edildi ve maalesef beklentilerin altında kaldı, en azından bizim için. Çalışma sonuçlarının BP’nin faaliyetlerini genişletmesi için teşvik edici olmadığı çok açık” denildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »