İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bankacılıkta dijital devrim yaşanacak

DijiFi 6 – 12 Ocak 2020 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada fintech alanında yaşanan son gelişmeleri ve trendleri özetledi.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olarak kabul edilen Consumer Electronic Show (CES), bu yıl 7-10 Ocak tarihleri arasında Amerika’nın Las Vegas şehrinde gerçekleşti. Fuar kapsamında düzenlenen Digital Money Forum oturumlarında dijital paraların geleceği ele alınırken; fintech ve blockchain, oturumların gündem maddeleri arasında yer aldı. Libra Etkisi ve Bankacılıkta Dijital Devrim gibi dikkat çeken oturumların yapıldığı Digital Money Forum’da öne çıkan görüşler ise dijital paraların gündemdeki yerini artıracağı, blockchain teknolojisinin hala kripto para ekseninde değerlendirildiği, bu teknolojiye halen finans dışı sektörlerden ilgi olmadığı, chatbot ekosisteminin büyümesiyle bu teknolojinin giderek daha fazla anlam kazandığı ve finans sektöründe büyük değişimlerin yaşanacağı rekabetin artacağı yeni bir 10 yılın başladığı oldu.

Hizmet sektöründe rekabetin artması hata paylarını azaltacak

Amerikalı banka Wells Fargo’nun analisti Mike Mayo, Yahoo Finance’ın On the Move programına verdiği demeçte, IT kökenli çalışanların banka üst yönetim kadrolarında yükselişe geçtiğini ve bankaların giderek mali krizden uzaklaştığını belirterek 2020’li yılların bankalar ve teknoloji dünyası için altın çağlar olacağını dile getirdi. Mayo, bankaların geride kalan onca buhranlı yılın ardından bugün, büyük teknoloji bütçelerinden faydalanmaya hazır olduğunu ve önümüzdeki 10 yıla dair bir kazan-kazan-kazan gördüğünü belirtti. Kıdemli analiste göre hizmette rekabet artacağı için müşteriler; bankaların riski azalacağı için düzenleyiciler toplum ve kazançları artacağı için hissedarlar bu işten kârlı çıkacaklar. Mike Mayo’nun beklentilerinin ne oranda gerçeğe dönüşeceğini önümüzdeki süreçte daha net bir şekilde görebileceğiz.

Mastercard, sese dayalı marka kimliği çalışmaları doğrultusunda İsveçli şarkıcı Nadine Randle ile bir araya gelerek Merry Go Round adlı ilk parçasını piyasaya sürdü. Şirket yeni parçasıyla ilk olarak, iki temel ilkesi olan tutku ve iyimserliği kullanıcıya hissettirmeyi hedefliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılarla olan etkileşim tarzını baştan tanımlamak da Mastercard’ın bu çalışmayla ulaşmak istedikleri arasında yer alıyor. Şirket, ses kimliğini ilk kez geçtiğimiz yıl, rock grubu Linkin Park’ın kurucusu ve üyesi Mike Shinoda’nın yardımıyla hayata geçirmiş ve dijital çağı hedeflediği yeni kimlik çalışmaları doğrultusunda logosundan ismini de çıkarmıştı.

Banka dolandırıcılığı 2 yıl sonra fark edilebildi

Kanadalı bankaların, Ukraynalı bilgisayar korsanları tarafından yürütülen bir dolandırıcılık vakasını olayın başlangıcından ancak iki yıl sonra fark ettikleri ortaya çıktı. Söz konusu olayda banka müşterileri, dolandırıcılar tarafından iki yıl boyunca banka hesaplarına giriş yapmak üzere 300’den fazla sahte web sitesine yönlendirildi. Dolandırıcılar, müşterilere yasal görünümlü e-postalar gönderiyor ve postalarda yer alan PDF aracılığıyla dijital sertifikalarını yenileme vakitlerinin geldiğini belirtiyorlardı. Bunun üzerine PDF’te yer alan linke tıklayan müşteriler online kimlik bilgileriyle giriş yapılabilen sahte bir sayfaya yönlendiriliyordu. Sayfaya bilgilerini giren banka müşterileri ise dolandırıcıların tuzağına düşmüş oluyordu. Sadece bireysel müşterilerin değil çok sayıda kurumsal müşterinin de etkilendiği olay, son dönemin popüler dizilerinden La casa de papel’i akıllara getirdi.

Uluslararası para transferi şirketi TransferGo, 2019 yılı verilerini paylaştı. Oldukça hareketli bir yıl geçiren şirket; Ocak’ta 900 bin, Mart’ta ise 1 milyon kullanıcıya ulaşmayı başardı. Takvimler Şubat’ı gösterdiğinde ünlü teknoloji blogu The Next Web tarafından İngiltere’nin en dikkat çeken 5 teknoloji girişiminden biri olarak gösterilen TransferGo, Eylül ayında 1.3 milyon kullanıcıya ulaştı. Şirket, yılı dört yönetici transferiyle tamamlarken, gelecek yıldan itibaren Ripple’ın XRP adlı ödeme çözümünden faydalanacağını da duyurdu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »