İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AB Komisyonu: Türkiye 6 kriteri eksik bıraktı

Avrupa Birliği (AB), mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verilen mali yardımın yapılmadığı eleştirilerini geri çevirdi. 

AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, Avrupa Birliği’nin mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verdiği mali yardımları yapmadığı eleştirilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Yapılan açıklamada Türkiye’nin AB’ye mali yardımları ödemediği yönündeki eleştirisinin “asılsız” olduğunu söyleyen temsilci, “Anlaşma Türk tarafıyla imzalandı. Onlar da anlaşmayı çok iyi biliyor” denildi.

Söz konusu mali yardımın, somut projelerin finanse edilmesi için söz verildiğini söyleyen üye, bunların bazılarının uzun süreli olduğunu hatırlattı. Johansson örnek olarak sığınmacılar için sağlık merkezleri ya da okul inşa edilmesini verdi.

Mali yardımın aynı zamanda yüzbinlerce sığınmacı çocuğa ders veren öğretmene de aktarıldığını belirten temsilci, “Öğretmenler aylık maaş alıyor. Bu nedenle mali yardımın tamamı ödenmiş değil” dedi.

AB temsilcisi mali yardımın büyük bölümünün bunun yanı sıra Türkiye’deki bir milyon 700 bin sığınmacının gıda ihtiyacının düzenli olarak karşılanması için gönderildiğini kaydetti.

“Türkiye altı kriteri yerine getirmedi”

AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Johansson Türkiye’ye vize serbestisi tanınması konusunda Ankara’nın birçok ilerleme kaydettiğini söyledi ancak Türkiye’nin bu konuda hâlâ altı kriteri yerine getirmediğini ifade etti. Temsilci buna örnek olarak terörle mücadele yasasını verdi. Temsilci Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri görüşmelerinde ise hiçbir ilerleme kaydedilmediğini belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »