İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’de açlık ve fakirlik sınırları altında yaşayanların sayısı artıyor

Türkiye son zamanda Gayrisafi Milli Hasıla’da büyük kayıplar yaşıyor. 11 bin dolara kadar yaklaşan GSMH, son yıllarda 9034 dolara düştü. Artık dünyanın 19’uncu değil, 20’inci büyük ekonomisi konumundayız. Bunlar insanların moralini bozuyor. Türkiye’de ciddi bir vergi reformu yapılmadan insanların huzur içinde yaşaması güçleşiyor. Büyük firmaların borçları affediliyor. Varlık fonundan Türkiye skandalları ile tanınan Ali Ağaoğlu kurtarılıyor. Cengiz İnşaatın, Kalyonun vergi borçları affedilirken, sigortalı çalışanların her geçen gün üstüne daha fazla yük geliyor. Bu uzun vadede Türkiye açısından taşınması güç gelişmeler.

Madenlerde işlerine son verilen işçilerin 5 yıldır hakları ödenmiyor.

 Sorumluluklar yerine getirilmiyor. Sendikalar artık Türkiye’de sesini çıkaramayacak kadar küçüldüler ve Türk iş gibi sendikalar artık işçi haklarını savunma konusunda değil başkanlarının aldığı aylıklarla tartışılıyor. TOBB, hükümetle iyi geçinme çabası içinde. Hiçbir konuda atılım yapamıyor. 82 milyon insanın sorunlarıyla uğraşamadığımız için Yurtdışında yaşayan 7,6 milyon Türk kökenli göçmene de sahip çıkamıyoruz. Bunlar olumsuz gelişmeler. Ülkemizin belli konularda adımlar atması lazım bunlar:

  • Yeni bir vergi reformu yapılıp tüm yükü çalışanların sırtına değil, iş dünyasına da yüklememiz onları affetmememiz gerekir.
  • Tarım konusunda Türkiye’de köylerin boşalmaması için AB örneğinde tarıma ciddi destekler verilmesi lazım. AB bütçesi 143,4 milyar Euro, bunun yüzde 45’ini AB tarımsal garanti fonu olarak harcıyor ve tüm ABD, tarımda ilgilenenlerin sayısı yüzde 5 iken, bütçeden yüzde 45’lik fon alıyorlar ve ABD tarımda büyük atılımlar yapıyor.
  • Yeni yatırımları desteklemek SAT, Türkiye’de insanların fabrikalarını yakıp, yurt dışına kaçtığı bir ülke haline gelememeli. Bunu önlemeliyiz.
  • Türkiye’de sermaye kaçışı her geçen gün büyüyor. Bu da yurt dışından Türkiye’ye gelecek yatırımlara kötü örnek oluyor ve gelmiyorlar.
  • Yabancı sermayede üretime yönelik geleceklere daha fazla ilgi göstermeliyiz.

 Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Türkiye’nin yeni bir reform politikasına ihtiyacı var.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »