İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Lirası dolara karşı en fazla değeri artan para birimi oldu

Haziran sonundan beri 10 puanlık faiz indirimini atlatan Türk Lirası, Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması ve Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyon ve ABD yaptırımları riskleri gibi bir çok sorun ile karşılaşan TL bu duruma rağmen dolara karşı değer artışında lider para birimi oldu.

Geçen yılki kur saldırısının ardından alınan önlemlerle ekonomisinde dengelenmeyi sağlayarak enflasyonu 26 ay aradan sonra tek haneye indirip, yıllık bazda tarihinin en yüksek cari fazlasını veren Türkiye, finansal mimaride atılan adımların da meyvelerini toplamaya başladı.


Dolardaki artış sadece “2 kuruş” oldu

Jeopolitik risklerin arttığı, Merkez Bankası’nda başkanlık değişiminin olduğu, faiz indirimlerinin yaşandığı ve ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen geri adım atılmayan Barış Pınarı Harekâtı’nın gerçekleştirildiği haziran sonundan bu yana TL, dolar karşısında yüzde 2.5 ile en fazla değer kazanan gelişmekte olan para birimi oldu. Bu süreçte dolara karşı sadece üç para birimi değer kazanabilirken, TL değer kazancında en yakın rakibine 10 kat fark attı. Türkiye’nin risk primi de 320 dolar ile Mart 2019’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.


Dolar, haziran sonunda 5.80 TL civarında seyrederken, temmuz ayıyla birlikte zorlu bir süreç başladı. Merkez Bankası’nda 6 Temmuz’da Murat Çetinkaya görevden alınırken, yerine Murat Uysal getirildi. Başkanın görevden alınmasına, kurun sert bir tepki göstereceğini ileri sürenler, kısa sürede yanıldıklarını anladı. Zira, başkan görevden alınıp yerine atama yapıldığında 5.73 TL olan dolar, 8 Ağustos itibarıyla 5.46 TL’ye kadar geriledi. TL, yeni dönemde en önemli sınavını faiz indirim süreçlerinde verdi. Merkez Bankası’nın 10 puanlık faiz indirimi yaptığı bu dönemde dolardaki artış sadece “2 kuruş” oldu. Yani 10 puanlık faiz indiriminin kurdaki etkisi 2 kuruşla sınırlı kaldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »