İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ticari temizlik endüstrisi çok hızlı bir gelişim gösteriyor

Ticari temizlik endüstrisinin 2022 yılına kadar yılda ortalama yüzde 6,2 oranında büyüyerek 75 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dünya genelinde yeni ticari yapılaşmanın hızı izlendiğinde ticari temizlik işlerinin varlığında bir sıkıntı olmayacağı anlaşılıyor. 2050 yılına dek ticari alan büyüklüklerinin en az %39 artacağı hesaplanıyor. Ancak büyüme potansiyeline rağmen bu sanayi kolu bir krizle karşı karşıya.

Verimliliği ve büyümeyi artırmak için tüm endüstrilerde otomasyondan yararlanıldığı bir dünyada, ticari temizlik sektörü gelişmelere ayak uydurmakta zorlanmış ve geç kalmıştır.

Ticari temizlik neden kritik bir kırılma noktasında?

Temizlik hala inanılmaz derecede manuel bir iştir, güvenilir performans metriklerinden yoksundur ve emeğin kullanılabilirliğine bağlıdır.

Sadece ticari temizleyicilerin çoğunluğu için işletme giderlerinin yüzde 70’ini oluşturan iş gücü maliyetleri artmakta ve kontrolsüz olmakla kalmamakta, aynı zamanda yetenek açığı da büyümektedir ve çoğu temizlik şirketi ortalama yüzde 200 ciro elde etmektedir.

İşin daha da kötüsü, yeni bin yılın çalışanları diğer tüm nesillerden daha fazla dijital ve teknoloji ile ilgili işlerde çalışma fırsatı beklemektedir. Bu, temizlik gibi tarihi boyunca teknik eğitim verememiş işler için çok daha zor iş gücü bulmak demektir.

Y kuşağı çalışanları işverenlerinden

  • Kariyer yolunda destek olmalarını
  • Net geri bildirim vermelerini
  • Mentorluk,koçluk yapmalarını
  • Esnek programlar uygulamalarını

Şirketlerinden ise;

· Becerileri geliştirme fırsatı verilmesini

· Güçlü değerlere sahip olmasını

· Kazanç, ödül paketinde özel seçenekler sunmasını

· İşi hayatın geri kalanıyla harmanlamaya izin vermesini

· Açık bir kariyer yolu sunmasını istemektedirler.

Y kuşağı çalışanları iş gücündeki en büyük nesil haline geldikçe, işe alım ve elde tutma, zaten ticari temizlik şirketleri için en büyük zorluklardan biri  daha da kötüye gidecektir.

Tüketici beklentisi: Daha düşük fiyatlarda daha yüksek hizmet seviyeleri

Ticari temizlik şirketlerinin karşılaştığı tek sorun iş gücü değildir. Müşteri beklentileri de artmakta ve değişiklik gerekmektedir. Bu, hizmete dayalı birçok endüstrinin karşılaştığı bir sorun olsa da, temizlik endüstrisi özellikle hissetmektedir. Ticari bir temizlik şirketi seçmek söz konusu olduğunda seçenek çok fazladır. Ticari mülk sahipleri, yöneticileri için kiracı bulmak öncelikli hedefken, sadece bir hata bile bir kiracıyı kaybetmek demek olabilir.

Bugün, ofis çalışanlarının en çok şikayet ettiği üç konudan bir tanesi ofis temizliğidir. Ancak, ticari temizlik hizmeti alınan şirketlerde, ihaleyi alan şirketlerin en iyi ihtimalle yüzde 4–5’lik bir marj bildirmesi ve memnun olmamaları ister istemez yaptıkları işlere de yansımaktadır.

Müşterilerin en yüksek önceliğinin gelişmiş bir tesis imajı ve ardından temizlik maliyetlerinde bir azalma olmasıyla rekabetçi fiyatlandırma isteği, daha temiz bir ortam sağlama baskısı ile çelişmektedir. Aynı zamanda, yeni işlere yön vermek için hizmet sağlayıcıların kendilerini rakiplerinden farklılaştırmaları beklenmektedir. Ancak bu sağlansa dahi, farklılıkların önemli bir kısmı gözle görülmeyebilmektedir.

Örneğin, şu anda, ticari temizleyicilerin yüzde 90’ın dan fazlası yalnızca görev listeleri ve temizlik performansının gözlemlenmesi gibi manuel çözümler kullanıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ticari temizlik firmalarının en az yüzde 35’i binalar ve müşteriler arasında temizlik sonuçlarını doğrulamanın gerçek bir zorluk olduğunu bildiriyor. (ISSA değerleridir)

Tabii ki bu yazıda söz ettiklerim merdiven altı tabir ettiğimiz denetimsiz ve toplama firmalar değildir. Temel olarak kurumsallaşmış, ekipman ve personel çevrimleri güncel ve hata bulma sistemleri veriye dayalı firmalardan söz ediyorum.

Tüm temizlik işlemlerinde verilerin toplanmasının performans, tutarlılık ve hizmet seviyesi gibi önemli noktaları ölçebileceği yer burasıdır. Bu alanlarda veri toplamayan temizleyiciler kendi performanslarını ispat etmek ve anlamlı bir şekilde para kazanmak için eşsiz bir fırsattan yoksundur.

Hizmet otomasyonu ticari temizlik endüstrisini nasıl öne taşıyabilir?

Şurası çok açık, temizlik endüstrisinin hayatta kalması ve gelişmesi için çalışma biçiminde temel bir değişim gerekmektedir. Neyse ki, otomasyon bu geçişi mümkün kılıyor ve temizlik endüstrisinin üretkenliği ve performansı artırmak için iş gücünü güçlendirmesini sağlıyor.

Birçok endüstride, otomasyon zaten mevcut kaynaklarla daha ileriye gitmenin, performans verilerini toplamanın ve sunmanın, sıradan ve rutin görevleri standartlaştırmanın, daha iyi işler yaratmanın ve çalışanların yaşamlarını iyileştirmenin bir yolu olduğunu kanıtlamıştır.

McKinsey & Company tarafından 2017 yılında hazırlanan A Future That Works: Automation, Employment, And Productivity isimli raporda yakın gelecekte en yüksek otomasyon potansiyeli faaliyetler olarak kaynak robotları, birleştirme veya monte etme gibi tekrarlanan ve öngörülebilir fiziksel aktiviteler % 81, verilerin işlenmesi% 69 ve veri toplama% 64 olarak gösterilmektedir. Günümüzde yapılan işlerin %5’i 2030 yılında tamamen otomasyona dönüşmüş olacaktır.

Yine aynı rapora göre en geç 2030 yılında günümüzde manuel olarak yapılan işlerin en az %30u daha tamamen otomasyona dayalı gerçekleştirilebilecektir. Sıkıcı, tekrarlanan, dikkat gerektiren bu işler arasında geniş alan zemin bakımı da vardır.

Günümüzde hiçbir meslek henüz tamamen otomatikleşmemiştir, ancak bilinen her 10 işten 6’sının faaliyetlerinin en az% 30’u otonom hale getirilebilir.

Neredeyse tamamen emeğe dayanan bir endüstride otomasyonun mevcut işgücünü tehdit etmek yerine destekleyebileceği alanları bulmak mümkündür. Ara Robotik, Karcher, Nilfisk gibi teknoloji firmaları zemin bakımı, cam silme veya çim biçme gibi tekrarlanabilir, rutin, yorucu ve sıkıcı fiziksel aktiviteleri otonom olarak nasıl ele alınabileceği üzerinde çalışmakta ve ürün geliştirmektedir.

Zemin bakım işlemlerini ele alacak olursak, yeniden tasarlanan bu ekip çalışmasında bir temizlik şirketinin iş gücü otonom cihazların yanında çalışan insanlardan oluşmaktadır. Kim neyi yaparsa şeklinde değil ancak insanlar karar verici olarak kritik temizlik işlerini yapmakta, robotlar da tekrarlayan, sıkıcı, süreklilik ve düzen gerektiren işleri dinlenmeden gerçekleştirmektedir.

Otonomi ve yapay zeka sayesinde yarının başarılı kurumsal bakım şirketleri en azından zemin bakımında manuel otomatlar ve vardiyalı personel çalıştırmaktan vazgeçip, personelin yatay ve yüksek yerlerin tozunu alma ve tırabzanların, rafların, pencerelerin temizliği gibi katma değeri daha yüksek işleri yaptırmaya yönleneceklerdir. Bu gelişme aynı iş gücü ile çok daha fazla alanda, çok daha etkin ve titiz bir temizlik yapabilecekler, dolayısı ile iş gücü başına kazancı çok artacaktır.

Otonomi ve robotlar artık ekip arkadaşlarımız, buna göre kendimizi programlamamız lazım.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »