İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

S&P: Küresel yavaşlamanın nedeni ticaret savaşları

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un Baş Ekonomisti ’in Paul Gruenwald, Çin’in yavaşlamasından değil, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşından endişe durulması gerektiğini belirtti.

CNBC’ye konuşan Gruenwald, “Bir süredir Çin’in% 7-8’den% 5.5’e yavaşlamasının, genel olarak sağlıklı bir gelişme olduğunu değerlendiriyoruz.” diyerek, Çin’in iş gücü piyasasının güncel olarak yatay ya da düşüyor olduğunu bu sebeple kişi başına düşen gayrısafi yurtiçi hasıla büyümesinin hala güçlü olduğunu söyledi.

Gruenwald, 15 Aralık’ta devreye gireceği önceden bildirilen tarifelerin tüketicileri doğrudan etkileyeceği için politik bir yanı da olacağının ve diğerler tarifelerden ayrıştığının altını çizdi. 

Ticaret savaşı belirsizliğini koruyor

Ticaret savaşının derinleşmesiyle bir çok ABDli firma arz zincirini Çin’den çıkararak Vietnam gibi Güney Asya ülkelerine ya da kendi komşuları olan Mexico’ya taşıyorlar.

Gruenwald, ABDli şirketler ve Çinli imalatçılar arasındaki arz zinciri düzenlemesi taşınmak için yeterli öneme sahip makro veri olmadığını söyledi. Ayrıca, yatırım ortamı ve şirketlerin uzun vadeli planları üzerindeki etkili faktör beş yıllık planlarının nasıl yönetecekleri konusunda netlik olmaması. Bu sebeple şirketler harcamalarını kısıyorlar” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »