İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sizce robotların rolünü abartıyor olabilir miyiz?

Covid-19 pandemisi sırasında tüm sahne ışıkları bir anda robotlara çevrildi. Dünyadaki tüm basın organları, robotların sağlık tesislerindeki kritik görevleri başarıyla tamamladığından ve hastalık bulaşma riski taşımadıkları için diğer ortamlarda gösterdikleri başarılardan sürekli bahsetti. Öyle ki robotlar kimi durumlarda pandemiyi kontrol altına almaya yardımcı olan birer kahraman olarak yüceltildi.

Bunun nedenlerini görmek pek de zor değil. Robotlar zeminleri dezenfekte etmek, hastaların hayati organlarını kontrol etmek ve karantinadaki hastalara yemek ve ilaç temin etmek gibi önemli görevleri yerine getirdi. Bu çözümler insanların birbiriyle temasını minimuma indirdi ve sağlık çalışanlarının hastalardan veya hastane zeminlerinden enfeksiyon kapmalarını engelledi. Dünyadaki karantina politikalarından ötürü ortaya çıkan eşi benzeri görülmemiş iş gücü kıtlığı, en isteksiz görünen kullanıcıları ve şirketleri bile yeni teknolojileri benimsemeye itti.

Bunun bir sonucu olarak, robot üreticileri satışlarda ve faizlerde ani bir artış gözlemledi. Robotik uzmanları bu trendin ivmesinin daha da artacağına inanıyor. Geniş bir okur kitlesine sahip olan The Robot Report’taki yakınlarda inceleme fırsatı bulduğum bir makale ise pandemi sonrası geleceğin, maliyetten tasarruf etmek ve üretkenliği arttırmak adına otomasyon teknolojilerine daha çok bel bağlamamıza yol açacağını öngörüyor.

Peki bu heyecana inanmalı mıyız?

Faydayı maksimuma çıkarmak adına robotlara geçiş yapacak şirketler için şu iki şartın sağlanması gerekiyor.

-Robotlar üretim sistemindeki en zayıf halkada görev almalı

Robotlar üretim sisteminin en zayıf halkalarına yerleştirilmediği sürece, ne kadar hızlı çalışırlarsa çalışsınlar, genel üretkenlikte ciddi bir kazanç sağlayamamaktadırlar. Aynı şekilde, personel sayısında robotların konuşlandırılmasından kaynaklanan bir azalma olmazsa, önemli bir maliyet tasarrufu da olmayacaktır. Dahası, robotları çalıştıran birimler bunları sürekli olarak kullanıyorsa ve önemli verimlilik kazanımları gösteriyorsa, kuruluşun performansının robotlardan ötürü olumsuz etkilenmesi muhtemeldir.

YZ destekli robotik çözümleri benimsemek için çok ciddi paralar harcayan birçok şirket, performanslarından hayal kırıklığına uğradıklarını bildirebilmektedir. Teknoloji öncüsü Elon Musk’ın iki yıl önce söylediği meşhur “İnsanlar hafife alınıyor” sözünün doğruluğunu gösteren kanıtlar gitgide artıyor. Neden? Çünkü üretim hattının bir yerine robot diktiğimizde üretim hızının çok fazla artacağına inanan, üretimin bir ekip işi olduğunu kavrayamayan bir çok işletme var hala.

– Faaliyet ortamı kontrol edilebilir olmalı

Yakın zamanki teknolojik sıçramalara rağmen, mevcut robotlar rutin görevlerini kontrol altında tutulan ortamlarda gerçekleştiriyor. Bu yüzden Walmart ve Giant gibi perakendeciler robotların kullanımını reyonlardaki ürünlerin takibini yapmak veya geniş zeminlerinin bakımında sınırlandırıyor; şimdilik.

Fakat bulunduğumuz ortam aşırı değişken ve tahmin edilemez olursa robotlar muhtemelen görevlerinde başarısız olacak ve bu durum daha büyük tehlikelere yol açacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, tamamen karantina altında olan, trafiğin hiç olmadığı Wuhan’da kullanılan sürücüsüz teslimat robotları sokaklar tekrar meşgul olduğunda ister istemez daha büyük zorluklarla çalışacak, belki de ilk zamanlarda başarılı olamayacaklardır. Tabii ki bu, ortam kontrol altına alınabilirse, teslimat robotlarının çalışamayacağı anlamına gelmiyor. Hem robot teknolojisinin gelişmesi, hem de modern şehir anlayışının değişmesi bu ürünlerin yayılmasında önkoşuldur.

Şirket düzeyinde de aynı şekilde yaklaşmak gerekir. Walmart ve Giant’ın kullandığı türden robotik çözümler için açıkça daha kolay uygulamalar çünkü şirketler üretim ve depolamayla ilgili birçok ortamı kendileri kontrol edebiliyor. İngiltere merkezli robot otomasyon firması Ocado, perakendecilerin, bir merkezden bilgisayar aracılığıyla koordine edilen, robotların verimli çalışması için tasarlanmış düzenlemeleriyle, depolarını yapılandırmaya yardımcı oluyor.

Yine de robotların yapamayacağı çok şey var. Stratejik olarak önemli olan birçok görev müşteriye yöneliktir ve bu görevler makine öğrenimi gibi yapay zeka teknolojilerinin uygulanmasını gerektirir. YZ algoritmalarının bu teknolojileri öğrenmek için veriye ihtiyacı vardır ve bu noktada önemli bir zorlukla karşılaşılır: Müşteri deneyiminden ödün vermeden bu verileri elde etmek.

Robotların kontrol etmediği veya yönetmedikleri ve onlara uygun yapılandırılmamış ortamlarda insanlarla etkileşimden öğrenebilecek, müşteriye dönük robotları görmemiz için önümüzde çok uzun bir yol var.

Peki bu durum salgın sonrası dünyada robotların rolü için ne anlama geliyor? Yöneticiler, yeni teknolojilere yatırım yapmadan önce mevcut teknolojilerle stratejik görevler yapan insanları desteklemenin yollarını aramalıdır. Stanford Medicine örneğindeki gibi, sadece hasta odalarına tablet bilgisayar yerleştirmek bile doktorların Covid-19 salgını sırasında hastaların birçok bakımını uzaktan, enfeksiyon riskine maruz kalmadan, etkili bir şekilde sağlamasına imkan tanıdı. Bulaşıcı hastalığa sahip hastaları tedavi etme zorluğuna getirilen bu çözüm, robotiklere yatırım yapmaktan çok daha ucuzdu.

Robotik teknolojisi son birkaç on yılda önemli ölçüde gelişti ve robotik çözümlerdeki mevcut jenerasyon pek çok alanda önemli faydalar sağlıyor. Bununla birlikte, bu çözümler büyük ölçüde yapılandırılmış ortamlarda dar kapsamdaki bir dizi işi otomatik hale getirmeye yönelik oluyor. Mevcut kriz, robotik otomasyonu hızlı bir şekilde ileriye götürmekte net bir fırsat sağlamasına rağmen işletmeler sermayelerinin değerli bir kısmını stratejik olmayan veya robotların şu anki jenerasyonlarının etkili bir şekilde gerçekleştirmekte epey zorlanacağı kontrolsüz ortamlara yönelik otonomlaştırma süreçlerine harcamaktan kaçınmalıdır.

Kapalı ve kontrollü ortamlarda ise halen çok hızlı bir şekilde gelişmekte olan depo yerleşimi ve kontrolü, ziyaretçi karşılama, raf okuma ve stok kontrol ile zemin bakım robotları ciddi maliyet avantajı getiren yatırımlar durumundadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »