İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sinemaların ikinci hayatı

Altın Koza Festivali 2019, Nostalji sinemaya göz atarken yeni sinema nasıl olacak.?

Önceden, efsanevi sinemalar vardı. Şimdi her şey değişti.

Birçok sinema yıllar içinde tanınabilir şehir işaretlerine dönüştü, bu nedenle bu işlevi korumak önemlidir. Sinemanın etrafında, bir tür eğlence mekanı olarak algılanacak bir alan olmalı ve nesnenin bir parçası değil, sokak ortamının bir parçası olmalıdır.

YILMAZ PARLAR (ADANA) – Adana’nın hemen her semtde yazlık sinemaları vardır. 1930’lardan 1980’lere kadar inşa edildiler ve şimdi çoğu terk edilmiş ya da kelimenin tam anlamıyla son günlerini yaşıyor: Kamu, en son ekipman ve yumuşak sandalyelerle modern alışveriş merkezleri için nostaljik eski salonları sattı. Ancak yetkililer sinemalara ikinci bir şans vermeye karar verdiler. Tadilatları için bir program oluşturuldu.

Gelişim kavramı, sinemaların yine de ana işlevlerini koruyacaklarını, ancak önemli ölçüde genişleyeceğini ve kültürel, eğitimsel ve eğlence merkezlerine dönüştürüleceğini varsayar. Sinema salonlarına sergi salonları, çeşitli bölümler ve sınıflar için salonlar, stüdyolar, dükkanlar ve kafeler, bazı yerlerde, hatta spor salonları bile eklenebilecek. Yeniden yapılanma, alanların yeni kentsel görüntüsünü oluşturmak için bu binaların mimarisini geliştirecektir.

23-29 Eylül 2019  tarihleri arasında gerçekleştirilen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Menderes Samancılar, Timur Savcı, Nebil Özgentürk, Kadir Beycioğlu ve İsmail Timuçin’in yer aldığı yeni yürütme kurulu nostalji sinemaların yeniden doğması için düğmeye basdılar.

Adana Sinema Tarihi ve Sinema Mekanları Turu- Paneller düzenlendi.

1960’larda altın çağlarını yaşayan yazlık sinemalar, 70’lerin ortasında ne yazık ki kapanmaya başlamış. 80’li yılların sonlarına doğru tümüyle yok olan sinemaların yeniden canlanmasını isteyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatıyla, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali için Sinema Turu düzenlemesi etkinliğini gerçekleştirdi.

Adana Sinema Tarihi Ve Sinema Mekanları Turu

Öğretim Üyesi Dr. Aydın Çam, Öğretim Üyesi Dr. Özgür İlke Şanlıer Yüksel tarafından bilgilendirilen, Başlangıç yeri, Umut filminde Yılmaz Güney’in canlandırdığı Faytoncu Cabbar’ın güzergahı, Adana Tren Gar Binası önünden başlayan, Atatürk, Ziyapaşa, Kurtuluş, Kuruköprü ve Saydam Caddeleri boyunca, yaya olarak 2 saat devam eden Zengin sinema makineleri koleksiyona sahip sinema müzesiyle noktalanan Adana Sinema Tarihi turuna İsmail Timuçin Işık sinema kısmında katıldı. Son aşamasına gelen sinemayı diğer sinemalarla devam edileceğini söyledi.
Adana Büyükşehir Belediyesi, üniversitenin çalışmasını desteklemek amacıyla Zafer, Teras ve Işık sinemalarının çevre düzenlemesi, Adana’nın sinema tarihini araştıran, 1902’den bu yana şehirde faaliyet gösteren 150 kadar salon ve açık hava sineması yerinde görüldü. Sinema Evi’nde, her sinema film oynatıcının oluşturduğu koleksiyon en eski makinist ve tamircilerle tanışıldı.

Öğretim Üyesi Dr. Aydın Çam, Öğretim Üyesi Dr. Özgür İlke Şanlıer Yüksel’den  verdikleri, “Bir zamanlar Adana, her mahallesindeki yazlık sinemalarıyla ünlüydü. Filmlerin mihenk taşıydı. Sinema sektöründeki Adanalı film yapımcılar ilk gösterimi bu sinemalarda yapar, halk beğenirse diğer illerde de gösterime çıkardı.” Bilgileri aldık.

Panel;

Öğretim görevlileri Ayşe Torpar moderatörğünde, Emine Uçar Bilboğa, Senem Duruel Erkılıç, Aydın Çam, Özgür İlke Şanlıer yaptıkları derin araştırmalarla, Akdeniz şehirlerindeki sinemaları, tarihini anekdotlarla dile getirdiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »