İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rusya’da bankacılık sektörü hız kazanıyor

Rusya’da bankacılık sektörü teknolojik gelişmeler,devlet destekleri ve yeni müşteri talepleriyle yeni bir döneme girmiş durumda sektör, Rusya da oldukça dinamik bir değişim dönemine adım attı.

Rekabetçi piyasa koşulları, Rusya bankacılık sektörünü etkiledi; sektör, değişen tüketici talepleri arasında faiz indirimleriyle karşı karşıya kaldı.

Birçok Rus bankası fiziksel varlığını koruyarak ve dijital yeniliği benimseyerek rakiplerini geride bırakma yarışına girdi.

Bankacılık teknolojisi söz konusu olduğunda, dijitalleşmeye hız veren bir dizi güçlü aktöre ev sahipliği yapan Rusya, dünyanın en gelişmiş pazarlarından biri konumunda.

Robotik ve otomasyon teknolojileri ön planda

Robotik bankacılık yöntemleri müşteriler ile olan tüm etkileşimlerin yüzde 30 ila 50’sini elinde tutuyor.

Benzer şekilde, bankanın tahsilat işletmesi, müşteri görüşmelerinin ve bağlantılarının yüzde 50’sinden fazlasını yönetmek için otomasyon kullanıyor. Dijitalleşme Rusya’da hızla ilerleme kaydediyor. Bu durum, bankaların güvenilirliği, finansmanı ve müşteriyi elde tutması yönünden olumlu etkiler yaratmış durumda.

Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın desteği ön planda

Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyonist kaygılarla faiz oranlarını düşürmeye ve büyümeyi yavaşlatmaya çalıştığı bir dönemde yararlı oldu.

Özel sermayenin piyasadan negatif sermaye ile kademeli olarak çekilmesi nedeniyle, devlete ait bankaların toplam sermaye ve bankacılık sistemi içindeki aktifler içindeki payı arttı. Bu durumda ki gelişmeyle birlikte devlet bankalarının rolünün daha da artacağı düşünülüyor.

Tüm süreç, özel sermayeli bankalara, müşteri güvenini artırdı çünkü yetersiz veya negatif sermayeye sahip olan bankaların çoğu piyasadan çekildi.

Bu artan güven, ile oluşan gelişmeler, hem özel sektöre hem de sanayiye fayda sağlıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »