İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Robot üreticileri covid-19 yüzünden gece gündüz çalışıyor

Otonom robotlar geliştiren şirketler, COVID-19 salgınının ortasında marketlerde, depolarda ve hastanelerde çok ciddi kullanım artışları gördüler.Sonuç olarak, bu şirketler talebi karşılamak için operasyonlarını genişletmek ve şimdiye kadar göz ardı edilen farklı alanlara da erişmek zorunda kalmıştır.

2020’nin ilk çeyreğinde perakende satış yerlerinde (şimdilik en düzenli veri alabildiğimiz kullanım alanları büyük zincir marketlerdir) günlük ortalama robot kullanımında yüzde 23 artış gördü.

Simbe Robotics firması Tally isimli raf metrikleri ölçüm ve envanter robotunu oldukça fazla markette kullanıyor.

Simbe Robotics yetkilileri “Marketler temizlik verimliliğini artırmak ve kriz sırasında çalışanları desteklemek için otonom zemin bakım robotları kullanımına çok önem verdiler” dedi.

“Otomasyonun değeri keskin bir şekilde anlaşıldığı için bu artışın devam etmesini bekliyoruz.”

Bu salgın sırasında uzun süredir zemin temizlik robotlarının otonomisi üzerinde çalışan Brain Corp., zemin temizleme ve ağır envanter arabalarını çekme gibi zaman alan görevleri üstlenerek çalışanların zamanlarını yüksek temas yüzeylerini dezenfekte etme, yeniden stoklama gibi diğer temel görevlere ayırmalarını sağladı. Bu şekilde otonom robotla personele verilen destek daha uzun dinlenme süreleri, daha konsantre olunan katma değerli işler anlamına gelmektedir. Sadece ABD bazında otonom zemin temizlik robotları ayda 250bin saatten fazla bir süre çalışıyorlar.

Hastanelerde zararlı mikroorganizmalar ile mücadele

San Antonio merkezli Xenex firması hastane kaynaklı enfeksiyonlara neden olabilecek zararlı bakterileri, virüsleri ve sporları ortadan kaldırmak için tam spektrumlu UVC ışınımlı robotlar üretmektedir. Tanesi 125.000$ olan bu robotlar için oluşan yoğun siparişlerini yerine getirmek için haftada yedi gün çalışan firmanın 2020 sonuna kadar üretimi tamamen dolu görünüyor. Fiyatının yüksekliğine rağmen Danimarka bazlı UVD robotics firmasının benzer bir ürünü ile başa baş giden Xenex’e bir rakip de ülkemizden gelecek yakında, hem de çok daha uygun bir fiyata.

Xenex, mevcut kadrosunu uzun süreler çalıştırabilmek için özel izinler ve çok ciddi koruma önlemleri aldığını belirtiyor. Tabii bu arada mevcut üretim tesislerini de yenilediler ve şimdi çok daha geniş bir alanda üretim yapıyorlar.

Xenex, İtalya’daki hastanelerin ve diğer kuruluşların Şubat ayı içinde 50 adet robot satın aldığını ve Mart sonunda 30 robot alımını daha gerçekleştireceğini söyledi.

Bu, medikal çözüm amaçlı servis robotlarının küresel olarak gördüğü hızdır. Servis robotu üreticileri şu anda dünya çapında hastaneler, sosyal toplanma alanları ve devlet kurumlarının yanı sıra ayaktan tedavi merkezleri, oteller ve kruvaziyer hatlarından da ilgi görüyor. Servis robotları pazarı yılbaşından bu yana %500’den fazla büyüdü ve bu sadece bir başlangıç, (pazar) o denli hızlı büyüyor ki, bu işe yatırım yapmakta gecikilen her gün önemli bir gelir kaybı demek.

Rafları doldurmak

Simbe Robotics, COVID-19 sırasında Tally adlı otonom raf tarama robotunun da çok ilgi gördüğünü belirtiyor.

Şu anda Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki en büyük 250 küresel perakendeciden 12’sinde Tally robotları çalışıyor. Tally, toplam olarak mağazalarda 100.000 kilometrenin üzerinde dolaştı, müşterilerin ve mağaza ekiplerinin yanı başında 1 milyardan fazla ürün ve raf etiketini analiz edip stok sayımı ve değerlemesi raporladı.

Özellikle sokağa çıkmanın kısıtlı olduğu zamanlarda mağaza ekipleri gece boyunca rafları düzenleme, stok sayımı, yeniden sipariş verme ve benzeri yükler ile uğraştılar. Rafları denetlemek için gerekli ancak zaman alıcı görevi üstlenen Tally, çalışanların müşterilere mağaza içinde ihtiyaç duydukları ürünleri bulmalarına ve rafları stoklamalarına yardımcı olmaları için haftada 30 ila 100 saat serbest kalmasını sağlıyor.

Tally ayrıca gerçek zamanlı ürün konum ve çevrim verileri toplayarak ürünlerin müşteriler için her daim raflarda olmasını sağlamaktadır. Birçok perakendeci, devletlerin koyduğu kurallar gereği, bir kerede mağazada dolaşabilecek müşteri sayısı sınırlandığı için, ürünün o anda rafta olmasının önemini kavradı ve bu artık satış için her şeyden daha önemli.

Tabii, market alışverişine ve daha da ötesinde market ürünlerinde eticarete hücum arttıkça işe yeni giren personelin acemiliğini atmasında da bir raf/stok robotunun değeri azımsanamaz.

Tally ve benzeri robotlar ürün verilerini, ürünün yerini ve kalan miktarını koridorun bölüm numarasına kadar hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Simbe, geçtiğimiz günlerde SoftBank Robotics ile envanter finansmanı anlaşması yaptı ve bu da şirketin gelecek yıllarda satış adetlerini on binlere çıkartabileceğini öngörmekte.

Perakende sektörü, özellikle büyük marketlerde, robotlara daha da çok yer açmaya hazır. Şimdi görev robot üreticilerinin. Artık ArGe seviyesinin geçen projelerin yaygın ve makul fiyatlar ile perakendenin hizmetine sunulması lazım.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »