İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nerede güvenilir gıda var

Tüketicilerin gıda güvenilirliğine karşı tutumlarına yön gösteren program, “Bi’sorye”

Sağlıklı bir vücutta, sağlıklı bir zihin ve sağlıklı bir yaşam tarzı için sağlıklı gıdalar, doğru beslenme önemlidir.

YILMAZ PARLAR – İnsan vücudu üzerinde çok ciddi bir etkiye sahip olacak başka bir faktör bulmak zor. Birçok bilim insanına göre, fiziksel sağlık yüzde 50, insan beslenmesinin doğasını içeren yaşam tarzına bağlıdır.

İnsan vücudu hemen hemen tüm gerekli maddeleri yiyecek ve su yoluyla alır. Gıda ürünlerinin bileşimi ve özellikleri, sağlığı, fiziksel gelişimi, çalışma kabiliyetini, duygusal durumu ve genel olarak kalite ve yaşam beklentisini doğrudan etkiler.

Tüm hayati vücut işlevleri beslenme ile ilişkilidir. Doku ve hücrelerin gelişiminin, sürekli yenilenmelerinin, enerjinin doygunluğunun kaynağıdır.

Bilinçli tüketicilerin hijyen standartları yüksek, güvenilir restoranları ve gıda işletmelerini kolayca bulabilmeleri için Prof.Dr. Özer Ergün tarafından tasarlanıp geliştirilmiş akıllı telefon uygulaması olan Bi’sorye lansmanı Elite World Taksim Hotel’de gerçekleşti.

Toplantıya katılan, Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu güvenilir gıdanın önemine değindi.

Ağaoğlu, “Bi’sorye’ adlı  uygulamanın çok önemli bir boşluğu dolduracağını gıda güvenliğindeki, sorunun çözümü için köklü bir proje gerektiğini, tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşmaları için bilim adamların, akademik çevreler ve sivil toplum kuruluşlarının kamu otoritesine destek vermesi gerektiği yolundan hareketle bu gün bu yapıldı.” Bi’sorye belli kriterlere uygun hijyen şartlarını sağlamış bir marka, bir logo olduğunu söyledi. 

Hijyen standartları yüksek, güvenilir restoran ve gıda işletmelerine tüketicilerin kolayca ulaşıp bulabilmeleri adına hayata geçirilen Bi’sorye Esenyurt Üniversitesi Sağlık Birimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer Ergün, cep telefonuna indirilen program uygulama olduğunu söyledi. Uygulama hakkında   açıklama yapan Prof. Dr. Özer Ergün,“Tüketici sağlığına önem veren restoranların ve gıda işletmelerinin talepleri doğrultusunda uzman kişi ve denetim firmalarının bilimsel kriterler doğrultusunda yaptıkları gıda güvenliği kontrollerinde hijyen puanı en az 70 ve Gıda Güvenliği Derecesi (A) olan restoranlara ve gıda işletmelerine Bi’sorye haritasında yer verilir.”dedi.

Yemek hizmetleri veren firmalar, kasaplar, alışveriş merkezleri ve eğitim kurumlarına ait işletmelerinde uygulamalarında tüketicinin hizmetine sunulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ergün, “Bu uygulama içerisinde hijyenik lezzetler haritasında ‘Bisorye’ logosu yer alan işletmeler belli kriterler yönünden denetleniyor, 100 üzerinden 70 puan ve üzeri olan işletmelerde, Bisorye Hijyenik Lezzetler haritasında gösteriliyor. Bu işletmelerin organik gıda, glütensiz gıda, vejetaryen gıdalar sunup sunmadıklarını da bu uygulamadan görebiliyorsunuz” ifadelerini  kullandı.

Medya mensupların sorularını cevapladıkdan sonra uygulama canlı olarak tatbik edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »