İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkel’in dönem başkanlığı Türkiye’ye bir şey vadetmiyor

Angela Merkel Almanya’nın 1 Temmuz – 31 Aralık arasındaki dönem başkanlığında Ursula Von Der Layen ile Türkiye’ye bir yakınlaşma politikası uygulayacağından hareket ediyorduk, sinyaller bu yöndeydi.

Merkel’den Türkiye’ye esen ılımlı rüzgar terse döndü

Angela Merkel Suriyeli geçici sığınmacıları da ön plana çıkararak hem Volkswagen firmasının Manisa’ya gelmesi, hem de Gümrük Birliği Antlaşması’nın güncellenmesi gibi konularda ve hatta bir adım daha ileri gidersek Türkiye’nin AB’ye yönelik bir özel statü uygulanıp, uygulanmayacağına konusunda ümit veren açıklamalar yapmıştı.

Heiko Maas Almanya’nın Türkiye’ye karşı katı tutumunu yeniden gerçekleştiriyor

 Maalesef bu durum böyle gelişmedi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Türkiye karşıtlığı ilk olarak Almanya’dan Türkiye’ye turistlerin gelmesi konusunu AB Dışişleri Bakanları Zirvesi’nden çıkacak ortak karara yönlendirmesi ve buradan olumlu bir kararın çıkmaması, son olarak Suriye’deki gelişmeler çerçevesinde Türkiye’ye silah satışının durdurması, aklımıza Almanya’nın eski Türkiye karşıtı politikasını getiriyor.  

Merkel Türkiye’ye karşı daha ihtiyatlı olan taraf

Bu tavır Almanya Şansöylesi Merkel’in Türkiye’ye karşı tutumunu yansıtmıyor. Merkel Türkiye’nin AB ile diyalogunun kesilmesine sıcak bakmıyor. Öbür taraftan Merkel’in korkusu Türkiye AB’ye tam üye olursa AB’nin Irak, Ermenistan, Azerbaycan ve Suriye gibi ülkelere kapı komşusu olmasından kaynaklanıyor.

AB’nin bu yıl türkiye’ye katkısı 485 milyon euro’dan ibaret

Tüm bu süreçleri ele aldığımızda AB’nin bu yıl Türkiye’ye tek katkısı Suriyeli geçici sığınmacılar için 485 milyon Euro’luk bir mali destek olacak. Ne yazık ki AB’nin çeşitli projeler için Türkiye’de sağladığı fonlarda azalıyor ve bu fonlar Türkiye’de belirli kurumlara aktarılıyor. STK’lar için oluşturulan fonlar layıkıyla ne yazık ki dağıtılmıyor.

Türklerin Schengen Vizesi AB’de karşılık bulmuyor

AB’nin Türkiye’den gelecek turistlere Schengen Vizesi olsa bile geçiş izni vermemesi, bu yıl en çok Yunan Adaları’nı vurdu. Türkleri almıyorlar. Almanya ve AB ülkelerine gitmek isteyenler Schengen vizelerine rağmen sınırların dışında kalacaklar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »