İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mardin’de 11 bin 300 yıllık tapınak bulundu

12 bin yıllık Göbeklitepe’nin ardından bu sefer de Mardin Dargeçit’te yürütülen kazı çalışmasında 11 bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen tapınak ortaya çıkarıldı. 

Mardin Dargeçit’te 11 bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen tapınak bulundu.

Tarih boyunca Sümer, Akad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı’nın da aralarında yer aldığı 25 medeniyete ev sahipliği yapan Mardin’in Dargeçit içesinde, 4 steli bulunan neolitik döneme ait tapınak gün yüzüne çıkarıldı.

Göbeklitepe’nin ardından yine Türkiye sınırları içerisinde bilim dünyasını heyecanlandıran yeni bir keşif oldu.

Tapınak “Ilısu Barajı ve HES Projesi Etkileşim Alanında Kalan Kültür Varlıklarının Belgelenmesi ve Kurtarılmasına Yönelik Çalışmalar” kapsamında Mardin Müze Müdürlüğünce 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışması sırasında bulundu.G

Kazının bilimsel danışmanlığını yürüten Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ergül Kodaş,  80 metrekarelik tapınağın Göbeklitepe gibi Neolitik döneme ait olduğunu ve Göbeklitepe ile benzer özellikler taşıdığını söyledi. 

Kodaş:Yapılan analizlere göre tapınak 4 stele sahip. Yaklaşık 11 bin 300 yıllık olduğunu düşünüyoruz. Kazı çalışmaları devam ediyor ama stelleri net bir şekilde açığa çıkardık. Ortaya çıkardığımız 4 stelden biri kırık ama diğer 3’ü o gün olduğu gibi hala günümüze kadar korunabilmiş. 4 stel üzerinde herhangi bir figüratife rastlamadık.dedi

Bir aylık süreçte tabana ulaşılacak

Kodaş, taş duvara sahip tapınağın küçük taşlar ve çamur harçla örüldüğünü aktararak binanın tabanına henüz ulaşmadıklarını, bir aylık süreçte ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Göbeklitepe ile aynı döneme ait

Şanlıurfa sınırları içerisinde bulunan 12 bin yıl öncesine ait Göbeklitepe kalıntıları insanlığın tarıma dayalı yerleşik kültüre hayata geçişiyle ilgili son derece önemli ipuçları vermiş bir çok yabancı belgesele konu olmuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »