İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lavrov: ABD’nin politikası tüm bölgeyi yakabilir

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdi ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan ve Irak’taki Kürtlerin, ABD’nin Suriye’deki eylemlerinden endişeli olduğuna dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “ABD’nin Suriye’deki politikası tüm bölgeyi yakabilir. Bundan ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır” dedi.

Lavrov, Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdi ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Irak’taki Kürtlerin, ABD’nin Suriye’deki eylemlerinden endişeli olduğuna dikkat çekti. Lavrov, “ABD’nin Suriye’deki politikası tüm bölgeyi yakabilir. Bundan ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır” dedi.

Lavrov, ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerinin çelişkili olduğunu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliği konusunda kararlarını ihlal ettiğini vurguladı.

ABD Başkanı’nın Suriye’den askeri birliklerini çekeceğini birçok kez açıkça duyurduğunu hatırlatan Lavrov, “Başkan Donald Trump, sonradan bu tür kararları frenledi. ABD verdiği sözlerinde durmadı” diye konuştu.

Lavrov, Suriye’nin kuzeyindeki sorunun çözümü için diyaloğun şart olduğunu savunarak Türkiye ile ABD arasındaki karşılıklı açıklamaların ardından Şam yönetimi ve YPG/PKK terör örgütü temsilcileriyle görüştüklerini aktardı.

Lavrov, “Türkiye-Suriye sınırında güvenliğin sağlanması dahil olmak üzere Suriye’nin bu bölgesindeki problemin çözümü için iki taraf arasında diyaloğun kurulmasını teşvik ettiğimizi vurguladık. Diyaloğun başlatılması için yardımcı olacağız. Bunun destekleneceğini umuyoruz” diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Lavrov, “Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye toprak bütünlüğüne kesin saygı duyduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »