İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koronavirüste normalleşme süreci ile ekonomi toparlanmalı

Koronavirüsten sonra normale dönüş süreci akıllıca oluşturulmuş bir planlama. Türkiye Cumhuriyeti koronavirüsten sonra önümüzdeki 4 ayda gerçekleşecek normal yaşam süreci planını açıkladı. Gayet iyi hazırlanmış bir planlama. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımız zaman birçok ölümün olduğu Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda, Türkiye’den çok daha cesur kararlar alıyor. Türkiye’nin planı büyük ölçüde Almanya ile paralellik gösteriyor. Normal yaşama dönmemiz ve artık insanlarımızın bilinçli bir şeklide kendilerini korumaları gerekiyor. Bunu yapmamız şart. Bundan sonra herkes kendisinin doktoru olmalı, en azından 1,5 yıl normal yaşam güç, bunun farkında olmamız lazım.

Turizmde rakip Yunanistan ile Hırvatistan

Özellikle Turizm Bakanı’nın 132 madde de açıkladığı turizm sezonuna yönelik kurallar oldukça maliyetli fakat gerekli kurallar. Bunu Avrupa’da duyurabilirsek, yavaş yavaş yabancı turistlerde de Türkiye’ye güven artar. Şu anda Kuzey ve Orta Avrupalıların İspanya, Fransa ve İtalya’yı içlerine sindirerek gitmeleri güç, bu konu da Yunanistan koronavirüsü çok az bir hasarla atlattı ve Hırvatistan gibi ülkelerle bizim önümüze geçebilirler.

Yeme- içme, eğlence sektörü kurtarılmalı

Gelelim iç pazarımıza… En kısa zamanda kurallara uyarak restoranları açmamız lazım şu anda takriben 1,5 milyon kişi ekmek yiyor. Her geçen gün işsizliğin artacağını, restoranların artık açılamayacak duruma gelip iflas edeceğini de göreceğiz. Yaz aylarına yönelik gece kulüpleri, diskotekler, spor salonları ve masaj salonlarının açılması lazım. Bu da çok akıllıca bir girişim. İnsanları bu yerlere gitmekten mahrum edersen, illegal şekilde ev partileri, çalışma alanları artar. Şimdi önemli olan koronavirüs krizini ardımızda bırakırken ekonomimizi nasıl düzelteceğiz ihracatımız nasıl artacak, üretim nasıl hızlanacak ve turizmin yükselmesi için neler yapmamız lazım bunları hep beraber düşünmek gerekiyor.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »