İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi olarak ilan edildi

Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Aşağıpınarbaşı mevkisindeki bölge “Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi” olarak ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Konya-Ankara kara yolu üzerinde bulunan Selçuklu ilçesine bağlı Aşağıpınarbaşı mevkisindeki bölgenin “Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi” olarak ilan edilmesine 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu’nun 3’üncü maddesi gereğince karar verildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi tarafından, Ankara yolu üzerinde hazineye devredilen 1.5 milyon metrekarelik alanın, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan onayı ile  Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi olarak tahsis edilmesi akabinde,  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve emeği geçen tüm yetkililere teşekkürlerini takdim etti.

İbrahim Altay, Konya’da daha önce temeli atılan ve 2020 yılında faaliyete geçmesi planlanan ASELSAN Konya Silah Sistemleri fabrikasının yanında bulunan bu alanın Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi ilan edilmesinin Konya, sanayi ve üretime de büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Altay, “Teknoloji endüstri bölgesi ile birlikte şehrimize nitelikli sanayi kuruluşlarının geleceği ve böylece Konya’nın üretimi için önemli bir AR – GE ve teknolojiye sahip olacağını da sözlerine ekledi. Gök Kubbede hoş bir Seda bırakabilmek gayesi ile emeği geçen herkese,  bir Konyalı olarak teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Peki, Endüstri bölgesi nedir ve nasıl kurulur?

Ülke ekonomisinin gelişmesi ve teknoloji transferini sağlamak, üretim ve istihdamı artırmak, yatırımları teşvik etmek, yabancı sermaye girişini artırmak ve Türk işçilerinin tasarruflarını Türkiye’de yatırıma yönlendirmek amacıyla, bakanlık, kurum ve kuruluşların başvurusuna istinaden veya resen yer seçimi yapmak suretiyle, 4737 sayılı kanun uyarınca, endüstri bölgelerinin kurulması önerisinde bulunabilir.  Bakanlığın önerisi üzerine, kurulca belirlenen yerlerde, Cumhurbaşkanı endüstri bölgelerinin kurulmasına izin verebilir. Endüstri bölgelerinin kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de yayımlanır. Endüstri bölgesi olarak belirlenen alanlar hiçbir şekilde başka amaçlarla kullanılamaz.


Türkiye’de daha önce kurulması planlanan endüstri bölgeleri; Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edilen İzmir Aliağa’daki Star Rafinerisi’nin ardından beş şehirde altı bölgeye daha aynı statü verilmiştir. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Bursa, İstanbul, Mardin, Balıkesir ve İzmir’de altı özel endüstri bölgesi ilan edildi. Söz konusu bölgelerde toplam yatırım tutarının 3,7 milyar dolar olması planlanmaktadır.  

4 bin kişiye istihdam sağlaması hedefleniyor

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Konya’da kurulması planlanan Teknoloji Endüstri Bölgesi’nin genel durumunu şöyle izah edebiliriz. Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi ilan edilen bölgede; 700 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Yürütülecek çalışmalarla 4 bin kişiye istihdam sağlaması hedefleniyor. Savunma, havacılık ve uzay sektörlerine yönelik çalışmaların yürütüleceği bölgede, platform dahil her türlü silah sistemi üzerinde çalışmalar yapılacak.

Bölge; Robot teknolojisi ve proses otomasyonu, yazılım ve kritik yazılım geliştirme, uydu teknolojileri, türbin teknolojileri, haberleşme, bilgi güvenliği teknolojileri, otonom ve yapay zeka uygulamaları, mikro ve nano teknolojiler, kaynak teknolojileri, kaplama teknolojileri, ileri tıp teknolojileri, test ve sertifikasyon faaliyetleri, havacılık taşıtları ve uzay araçları üretim ve tasarımı, insansız hava, kara, deniz aracı sistemleri, elektrikli, içten yanmalı, türbin motor ve motor parçaları üretimi, elektrik, elektronik, elektromekanik, mekanik alt sistem imalatı, optik ürün imalatı, havacılık endüstrisinde kullanılan kimyasalların imalatı gibi ileri teknolojili faaliyetlerin yürütüleceği bir teknoloji üssü haline gelmesi planlanmaktadır.

Savunma ve havacılık ihracatı sekiz kat arttı

Konya Teknoloji Bölgesi’nin en önemli yatırımlarından birisi olan savunma sanayinin 2016 yılında sergilemiş olduğu performans; savunma firmalarının tüm savunma ve havacılık satışlarını içeren ve sektör büyüklüğü 5,968 milyar dolara ulaşmıştır. Geçmişte yalnızca 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatı, 2016 yılında yaklaşık sekiz kat büyüyerek 1,953 milyar dolara ulaşmıştır.  2002 yılında 66 savunma projesini yaklaşık yüzde 80 dışa bağımlılık oranı ile yürütürken, geldiğimiz noktada yüzde 65′ in üzerinde yerlilik oranı ile proje sayısı yaklaşık 9 kat artarak 553’e ulaşmıştır.  2002 yılında yaklaşık 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, bugün itibari ile 8 kat bir artış ile 41,4 milyar dolarlık proje hacmine ulaşılmıştır. İhale süreci devam eden projeler de göz önüne alındığında, bu miktarın 60 milyar doların üzerinde olacağı öngörülmektedir.

Konya Teknoloji Bölgesi’nde planlanan ana yatırım alanlarından bir diğeri havacılık ve uzay sektörü faaliyetlerindeki yeteneklerine göre ülkeleri şu şekilde sınıflandırabiliriz;

1- Uzay teknolojisine dayanan ürün kullanamayan, 

 2- Uzay teknolojisine dayanan ürün kullanan, 

3- Uzay aracı işleten,

4- Uzay aracı alt sistemleri geliştiren ve üreten,

 5- Uzay aracı geliştiren ve üreten,

 6- Uzaya fırlatma yapabilen,  

7- Uzaya insan gönderen,

8- Uzay istasyonu kuran ve işleten

 Türkiye; TÜRKSAT-1B uydusu ile 1994 yılından beri uzay aracı uydu işleten 3’üncü  grupta yer almaktadır. Ancak son 10 yıldaki atılımla, Türkiye’nin hem uzay aracı uydu alt sistemleri geliştiren ve üreten 4’üncü gruba, hem de uzay aracı, uydu geliştiren ve üreten 5’inci grubuna girmiş olduğu görülmektedir. BİLSAT, İTÜpSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 uyduları ve bunların birçok alt sistem ve bileşenlerinin yurt içinde geliştirilip, üretilmesi sayesinde, bu önemli seviyeye ulaştığı değerlendirilmektedir.

Uydu fırlatma altyapısı kurulma ve fırlatıcıların geliştirilmesi sureti ile önemli bir seviye olan uzaya fırlatma yapabilen 6’ncı gruba ülkemizin dahil olması önem arz etmektedir.  Uydu fırlatma ve uzaya erişim yeteneğine sahip olma, uzay teknolojileri kapsamında kritik bir eşik olarak kabul görmektedir. Uydu fırlatma yeteneğine sahip ülke sayısının az olması ve buna karşılık uydu fırlatmaya yönelik ciddi oranda talep bulunması dolayısı ile yörüngeye uydu fırlatma maliyetleri sürekli artış göstermektedir. Tüm bu nedenlerle 6’ncı grupta yer alan uzaya fırlatma yapabilen ve üstündeki 7’nci ve 8’inci yetenekler, üst teknoloji grubu ve bu yeteneklere sahip olan ülkeler kümesi de uzay teknolojilerin de ileri seviye grup olarak algılanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, dünyada uzaya fırlatma yapabilen, uzaya insan gönderen ve uzay istasyonu kuran ve işleten olarak, tüm yerli ve milli stratejik plan ve projelerine, 15 Temmuz hain işgal kalkışması akabinde ağırlık vermeye başlamıştır.Dünya devletleri hegemonya sıralamasında teknolojik üstünlük ve uzayda olmak  çok önemli bir konuma gelmiştir. Teknoloji üretmeyen ve geliştirmeyen ülkeler diğer ülkelerin de sömürgesi durumuna düşecektir.

Günümüz dünyası, tamamen teknoloji üreten ve tüketenler  olarak ikiye ayrılmıştır.Artık savaşlar uzayda olacaktır. Uzayda olmayan bir ülkenin Dünya’da varlığı da yok hükmünde olacaktır.Adamlar boşunamı Uzay Kuvvetler Komutanlığı’nı kurmaktadır. Peki, neden? Dünyadan uzaya fırlatma yapılabilen ve uzaya da belirli çıkış merkezleri bulunmaktadır. Bu çıkışlar  harici herhangi bir bölgeden uzaya fırlatma yapamazsınız. Konya, sekiz asır önce dört adet uzay ve astronomi eğitim veren medreseleri ve dünyadan da uzaya çıkışı olan bir üs merkezdir. Kadim Türk devlet aklı ile birlikte, Türk devleti, dünyadan uzaya çıkış Konya mekiğinin alt yapı çalışmalarına yönelik olarak, yerli ve milli havacılık ve uzay alt yapı çalışmalarına şehrimizde ağırlık vermeye başladığını düşünüyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »