İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kafkaslar ve Ege Denizi arasında sıkışan Türkiye

Türkiye her yanı krizlerle sarılı bir ülke konumuna geldi. Son kriz Kafkaslarda ortaya çıktı. 1,9 milyon nüfusu olan Ermenistan’ın ordusu, 10 milyonluk Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine saldırarak, insanları öldürüp, evlerini yıkarken, Azerbaycan bu saldırıya karşı koyacak bir gücünün olmayacağını ortaya çıkardı ve Türkiye’den yardım istiyor.

Tovruz Türkiye için stratejik bir öneme sahip

Tovuz bölgesi Türkiye için çok önemli, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nın yanında demiryolları hattı ve Türkiye’ye aktarılan diğer kaynaklar buradan geliyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tüm servetini yurt dışına kaçırdığı ve halkını fakir bıraktığı için ordusuna da destek veremedi ve Ermenistan karşısında çaresiz kalmış durumda.

Yunanistan’ın Türkiye’ye bir savaş ilan etmediği kaldı

Kafkaslardan Ege’ye geçecek olursak, Yunanistan yine her zaman olduğu gibi yeni krizler peşinde. Türkiye’nin sessiz kalmasından yararlanıp Türkiye’ye ait olan ada ve kayalıkları ilhak eden Yunanistan, şimdi Türkiye’nin sismik araştırma için NAVTEX ilan ettiği alana karşı AB’den yardım isteyip neredeyse Türkiye’ye savaş açacak duruma geldi.

Yunanistan bu gücü özellikle Fransa’dan alıyor

AB ülkeleri içinde Yunanistan’a bu konuda destek veren iki ülke var. Birincisi Güney Kıbrıs, ikincisi Fransa… Macron artık son demlerini oynuyor ve dış politikada ataklar yapmak istiyor ve bunu da Türkiye karşıtlığına çevirerek Fransa’da puan toplamaya çalışıyor.

Anketlere göre Macron Fransa’da topal ördek konumunda

Ekonomik kriz sebebi ile halkın son derece tepki gösterdiği Macron’a karşı Le Pen veya başka bir adaya seçmenin yöneleceği yapılan anketlerde ortaya çıkıyor. Bu açıdan Macron’un sonu da Sarkozy gibi olacak ve Fransız tarihinin diplerine gömülecek.

Türkiye çevresindeki çatışmaları lehine çevirebilecek durumda

Bütün bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye, Ege ve Kafkaslardaki bu gerilimleri rahatlıkla çözebilecek durumda. Libya, Suriye ve Irak’tan sonra bu iki çatışma alanı da Türkiye’nin dış politikasına yön verebiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »