İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İSO Türkiye imalat PMI, kasımda 49,5’e yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye imalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), kasımda 49,5’e yükseldi.

Eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, ekim ayında 49 olarak ölçülen İSO Türkiye imalat PMI kasımda 49,5’e yükseldi.

Böylece eşik değer 50’ye yaklaşan endeks, sektörün faaliyet koşullarında sınırlı bir yavaşlamaya işaret etti. İmalat sanayi üretimi, kasımda çok hafif artış gösterdi. Böylece üretimde Nisan 2018’den beri ilk kez artış gerçekleşti.

İstanbul İmalat PMI Kasım’da 54.2’ye yükseldi

Ekim’de 53.6 olarak ölçülen manşet PMI endeksi kasımda 54.2’ye yükselerek faaliyet koşullarında güçlü iyileşme yaşandığına işaret etti. Böylece sektör üst üste üçüncü ay güçlendi ve kasımdaki iyileşme Şubat 2018’den beri en yüksek hızda gerçekleşti. Güçlenen ekonomik koşullara bağlı olarak yeni siparişlerdeki büyüme son 21 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. Yeni ihracat siparişleri de artış gösterdi ama bu artış toplam yeni siparişlerdekine göre sınırlı kaldı. Yeni siparişlerdeki artış ve piyasa koşullarındaki genel iyileşme, İstanbul imalatçılarının üretimine belirgin bir artış olarak yansıdı. Üretim hacmindeki genişleme üst üste ikinci ay hızlandı ve Şubat 2018’den beri en yüksek oranda kaydedildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »