İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnandık mı?

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamı (9.26) ile çok sevindik. Uzun sürenin ardından enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesi gerçekten çok sevindirici.

Peki inandık mı?

Soruyu daha da belirginleştirelim, açıklamayı yapan kuruma güvendik mi?

Üretimin olmazsa olmazı enerji fiyatlarına zam üstüne zam gelirken enflasyonun düşmesi bir ekonomi öğretisi ile değil, olsa olsa bir Türk mucizesi ile anlatılabilir.

Evet ekonomi yönetimimiz inandırıcılığını yitirdi. Ama daha önemlisi temel rakamları ortaya koyan, bilimsel çalışmalara temel verileri üreten TÜİK’e olan güven, diğer ifadesi ile kurumun itibarı da büyük yara aldı.

“Eğer TÜİK Başkanı’nın değişmesi ile enflasyon düşüyorsa, o zaman ekonominin rayına oturması için daha önemli makamlarda değişiklik yapılması gerekmez mi?” Sorusu ister istemez zihinlerimizdeki yerini alıyor.

Kurumlara olan güvenin zedelenmesinin ekonomide çok daha büyük sorunlara yol açtığı da bir diğer gerçek.

Güven erozyonu olduğu sürece belirsizlik ortadan kalkmaz, belirsizlik devam ettiği sürece de yatırım ortamı kalmaz.

Eğer başkan değiştirmekle işler iyi yola giriyorsa, benim önerim Kandilli Rasathanesi Müdürü’nü hemen değiştirmeli.

Sayın Haluk Özener’e karşı hiçbir kişisel husumetimin olmadığını ifade edeyim. Ama İstanbul’da son yaşadığımız depremi 5.8 yerine daha makul bir rakam olan 4.8 olarak açıklasa, bu deprem önümüzdeki yüz yıl için büyük deprem riskini ortadan kaldırmıştır dese hepimizin hayatı ne güzel olurdu.

Ne kaçak yapılar, ne yılların ihmali bozuk alt yapılar, vs. gündeme gelmez, olası büyük depremin insani ve iktisadi kayıpları hakkında kimse ağzını açmaz, deprem vergileri nereye harcandı sorusu sorulmazdı.

Son bir notta Türk futboluna. Bu kadar para harcayıp sekiz Avrupa maçından sadece üç puan almak hangi mantıkla açıklanabilir?

12 yaşından itibaren kulüp üyesi ve sıkı taraftarı  olduğum Galatasaray’a sorduğum şu soruyla bugünkü yazımı sonlandırayım.

Falcao’yu getirmek iyi de, Falcao’ya topu taşıyacak takım yoksa, yapılan harcama ekonomik midir?

Yoksa birilerinin şov yapması için yapılan mantık dışı bir harcama mıdır?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »