İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gerçek gündem hangisi?

Hafta sonu keyifli bir iki gün geçirmeye niyetlenmiştik. Ne mümkün. Rahmi Turan’ın yazısıyla patlak veren, ardından yalanlamalarla süre giden, yine ardından Talat Atilla ismi ve açıklamaları ile bir Brezilya dizisi kıvamına bürünen, hala içinden kimsenin tam olarak çıkamadığı bir garip sürecin içinde buluverdik kendimizi.

Hani gençliğimizde eğlence olsun diye Deniz Baykal ismini Meydan Larousse’da ara bak bakalım karşına ne çıkacak diye sorardık. Cevap tabi ki hizip ti. Şu sıralarda soru şekli biraz değişti. Asparagas yaz, Google’ı tıkla bak bakalım kimlerin adı çıkacak?

Her neyse, ben hala Talat Atilla’nın açıklamalarını ve perde arkasında yer alan esas çocuğu merakla bekliyorum.

Bu işten kim karlı, kim zararlı çıkar sorusuna cevap verebilmek için çok erken. Saray’ın gündem değiştirmek için olup biteni şimdilik iyi kullandığı açık. CHP içinde bir kavganın tam da genel kurul öncesi çıkartılmak istenmesi pek olası. CHP’nin krizi kötü yönettiği, daha doğrusu şimdilik yönetemediği bir vaka. Nagehan Alçı destekli Muharrem İnce’nin yeniden popülarite kazanması ilgi çekici. Nagehan Alçı desteğinin ve diğer bütün AKP medyasının kendisine büyük ilgi göstermesinin İnce’ye ne kazandırıp, ne kaybettirdiğini gelecek günlerde daha iyi anlayacağız.

Evet, 32 kısım tekmili bir arada bu film daha çok su kaldırır.

Peki gerçek gündemde neler yer alıyordu? Kısaca hatırlayalım.

Sahi ne oldu şu ABD ziyaretinde masaya yatırılanlara? S400 konusu rafa kalktı mı? ABD yaptırımları tehlikesi ve tehdidi sürüyor mu? Barış Pınarı Harekatı’nda arzu edilen çizgide miyiz? Putin neyle meşgul?

Erken emekliliğe takılanların feryadına kulak veren var mı?

İşsizliğe çözüm nasıl bulunacak? Açıklanan işsizlik rakamları gerçek mi, yoksa daha vahim bir tabloyla karşı karşıya mıyız?

Bu kadar yüksek makro ekonomik dengesizliklerle nereye kadar sürdürülebilir bir ekonomiden bahsedebiliriz?

Çevreye saygımız kaldı mı? yani 10 bin yılda oluşan bir gölün suyunu yok edip define aramasına izin vermek hangi mantığa sığar sorusu bir yana, gölü geri kazanmak için kaç bin yıla ihtiyaç var? Gelecek nesiller acaba bizi nasıl anacaklar sorusuna cevabınız var mı?

Geçmiş öğretmenler gününü kutlar, kadına şiddete hayır diyerek gelecek yazımızda buluşmak ve gerçek gündemi tartışmak umuduyla…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »