İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed), Temmuz ayı politika toplantısında federal fonlama faizinde değişikliğinde gitmedi.

Fed, piyasa beklentisine paralel olarak fonlama faizinde değişikliğe gitmeyerek, koronavirüs pandemisinden inişli çıkışlı toparlanma sürecinde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçların kullanılacağı taahhüdünü yineledi.

Buna göre Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), koronavirüs pandemisinin etkilerini hafifletmek için gösterge faizi 15 Mart’tan bu yana bulunduğu yüzde 0 ile yüzde 0.25 hedef bandında tutma kararı aldı. Kararın oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Karar metninde koronavirüsün çok ciddi bir risk oluşturduğunun altı çizen ABD’li politika yapıcılar, ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçların kullanacağı taahhüdü yinelendi. ABD ekonomisinde gidişatın koronavirüse bağlı olduğu ifade edildi.

Metinde “Ekonominin patikası ciddi bir şekilde virüsün gidişatına bağlı olacak. Ekonomik faaliyet ve istihdam sert düşüşlerin ardından son aylarda bir miktar yükseldi, ancak yılın başındaki seviyelerin çok altında kalmaya devam ediyor.” ifadesi yer aldı.

Fed, repo ve swap hatlarını 31 Mart’a kadar uzattı. Ekonominin iyileştiğinden emin olana kadar faizlerin çok düşük seviyede tutulacağı vurgulandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »