İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İhracat ağımız her geçen gün artıyor”

Elmalı Makina Genel Müdürü Emrah Elmalı, “İhracat ağımız her geçen gün artıyor. Şu an 80’i aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu sayıyı arttırmak için çalışıyoruz” dedi.

Sac metal ürünlerin imalatı için olduğu kadar, metal tozundan plakalar ve mineral blokları için de hidrolik ve mekanik presler yapan Elmalı Makina, farklı sektör için isteğe göre tek pres veya komple presleme hatları sağlıyor. Elmalı Makina hidrolik ve mekanik pres ihracatı yaptığı 80’den fazla ülkeye yenilerini eklemek için çalışıyor.

Elmalı Makina’nın 1999’dan beri faaliyette bulunduğunu belirten Elmalı Makina Genel Müdürü Emrah Elmalı, “Elmalı Makina olarak 1999 yılından bu yana, metal sac ürünlerin kullanıldığı, beyaz eşya imalatı, otomotiv ve yan sanayi, savunma sanayi, silah sanayi, zırh plakaları imalatı, gemi yapımı, raylı sistemler, mobilya, dekorasyon, metal ev eşyaları, inşaat sektörü, asansör, tarım makineleri, çanak anten sistemleri, petrogaz sektörü, yalıtım, mutfak eşyaları, catering – gastro ekipmanları, karoser ve ekipmanları imalatı, hububat siloları, modüler su depoları, iş makineleri, uzay ve havacılık gibi geniş bir endüstri yelpazesine sac işlemeye ve metal tozları ile mineralleri sıkıştırmaya yönelik pres makineleri üretiyoruz” diye konuştu.

Emrah Elmalı

2016 yılında Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 15 bin metrekarelik yeni fabrika alanına taşındıklarını ifade eden Emrah Elmalı, “Yüksek teknolojili, çok eksenli CNC işleme makineleri ile üretim kapasitesi ve üretim sürecinde ki kaliteyi arttırdık. Özel çözüm makineler ile tercih edilen bir marka haline gelmeyi başardık. Hem mekanik, hem de hidrolik presler üretimi yapıyor olmanın avantajı ile sac işleme alanında yatırım yapmak isteyen firmaların tüm ihtiyaçlarını tek elden karşılamanın başarısını yaşıyoruz” dedi.

“Hidro-forming pres üretiminde testler başarı ile tamamlandı”

Yeni nesil makineler için çalışmalara devam ettiğini belirten Emrah Elmalı, “Standart presler yanında, müşterilerin ihtiyacına göre özel üretim de yapan firmamız yüksek hassasiyetli makineler konusunda dünyanın en gelişmiş firmaları ile yarışabilir hale geldi. Türkiye için yeni bir teknoloji olan hidro-forming pres üretiminde testler başarı ile tamamlandı.” diye konuştu.

“Geçtiğimiz yıllarda teslim edilen 2 bin tonluk hidrolik presler savunma sanayimizin lider firmalarından birinin zırh plakası projesi için üretildi.” diyen Elmalı, “Böyle bir projede tercih edilmiş olmak, kalite standartlarımızı göstergesi açısından bizler için onur vericidir. Elmalı Makina olarak Türkiye’nin 2023 – 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşması doğrultusunda üretici bir firma olarak üzerimize düşeni yapmak için çalışıyoruz.” dedi.

Üretim olmazsa ihracat da ekonomik istikrar da olamaz”

Elmalı Makina’nın hidro-foming pres üretimi ile ilgili ciddi mesafe katettiklerini belirten Elmalı, “Yapımı presleri kullanan müşteriler arasında yerli ve milli savunma sanayine hizmet eden firmalar yanında, Boeing uçak motorlarına parça yapan firmaların varlığı da kalitemiz için bir referanstır. Türkiye için yeni bir teknoloji olan hidro-forming pres üretimi konusunda, Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü iş birliği ve TÜBİTAK desteği ile yürüttüğümüz AR – GE çalışmalarında, testleri başarı ile tamamladık. Türkiye’nin ilk hidro-forming pres üreticisi olma yolunda ticarileştirme faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Metal sacın olduğu her sektörde, ürün ve üretim yöntemlerine uygun tasarlanmış makineler ile hizmet veren Elmalı Makina, 2 bin tonluk hidrolik presten sonra, 2 bin beş yüz ton presleme kapasiteli presin üretimini tamamlandı.Ülkemiz ekonomisin döviz ihtiyacını dikkate alarak üretim olmazsa ihracatın da olmayacağını ve ekonomik istikrarın da olmayacağını görüyoruz. Üretimsiz ve ihracatsız bir ekonomi,  sadece ticaret ve hizmet sektörü ile gelişemez” diye konuştu.

İhracat yapılan ülke sayısı 80’in üzerinde

İhracat yaptığı ülke sayısı 80’i aşan Elmalı Makina’nın özel çözümleriyle tercih edilen bir marka haline geldiğini söyleyen Emrah Elmalı, “Elmalı Makina piyasadaki benzer firmalardan farklı olarak hem mekanik hem de hidrolik presler üretimi yapıyor olmanın avantajı ile sac işleme alanında yatırım yapmak isteyen firmaların tüm ihtiyaçlarını tek elden karşılıyor. Standart presler yanında, müşterilerin ihtiyacına göre özel üretim de yapan firma yüksek hassasiyetli makineler konusunda dünyanın en gelişmiş firmaları ile yarışabilir halde bulunuyor” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »