İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın dengesi bozulmuş

Yaşadığımız çağ dijital bilgi çağı olup bilginin en fazla üretilip paylaşıldığı zamanlardır. Tarih olarak bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir dönem yoktur. Bilginin bu kadar yaygınlaşması, “hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacak” sözünün kulaklarımızı çınlatmasını sağlıyor. Eskiyi konuşmak güzel fakat yeniyi de konuşalım.

Planlama süreçlerinde, hedefler yanında sizi bu hedeflere götürmeye yarayacak aletler vardır. Bütün bunların yanında yan tesirler dediğimiz beklenmedik etkiler de ortaya çıkar. Yakın tarihimiz, bu yan etkilerin ülkelerin ekonomik gidişatlarında yaptığı büyük değişikler ve bu değişikliklere uyum sağlama süreçleri şeklinde geçmektedir.

İnternet ağları, globalizm, yüksek teknoloji, hepsi Dünyamızın dengesini hatta dünyanın iklimi dahi bozmuştur. Yeni kararlı bir dengenin ortaya çıkması da oldukça zamanımızı alacağa benzemektedir.

Çağımızın her anlamda, her alanda değişim hızı çok değişti. Kurumlar açısından, ilerideki değişimi görüp, toplumun bu değişime ayak uydurmasını sağlayacak yapıları kurması çok zordur. Toplum, çoğunlukla değişime hızlı bir şekilde uyum sağlamaya bilir. Endüstri 4 (Neslerin İnterneti) ve Toplum 5 (Süper Akıllı Toplum) gibi yapıların toplumu nasıl etkileyeceği toplum mimarisi açısından çok önem kazanmaktadır.

İnsanlık ortaya çıkan nerede ise  her buluşu iyi ve kötü yönlerini birlikte kullanmışlardır. Böyle olunca hukuk daima olayları arkadan takip etmiştir. İnternet kullanımı bilgi anlamında çağımıza çok şey katmıştır. Ancak bazı hukuksuzların da zemini olmuştur. En değerli nesne haline gelen bilgi ve onun çalınması için zemin oluşturan internet bireylerin özelini büyük oranda etkilenmiştir.

Bir anda dünyamızda her şey birbiriyle bağlantılı hale gelmiş ve hızlı değişimler başlamıştır. Ülkeler sistem değişikliklerine gitmek zorunda kalmış. Ülkelerin birlikte hareket etmelerine sebep olacak birliktelikler ortaya çıkartmışlardır. Birliktelikler kendi içinde de dengelenmediği görülmektedir.

Yeni zenginlik kaynaklarının teknoloji yardımıyla elde edileceği ve bunların dünya ülkeleri arasında dağılımının nasıl olacağı konuları yeni dengeleri nasıl belirleyeceği konusunu gündeme getirmektedir.

Modern çağ eğitimi yığına ulaştırmada yeterli olur iken, kendisini yenilemede yeterince başarılı olamamıştır. Bilgi eğitimin kaynağıdır fakat bilginin aktarımı ve kullanımı ayrı bir sanattır.

Bilgiyi toplamak yorumlamak çok önemli hale gelen konuların başında gelmektedir. Büyük veri, veri madenciliği, makine öğrenmesi ve yapay zekâ uygulamaları dünyanın yeni dengelerine etki yapacağı kesindir. Pazarlamadan sağlığa, eğitimden teknolojiye, her alanda bu veri teknolojilerinin katkılarını görmekteyiz.

Bundan sonraki yazılarımızda dünyanın istikrarsız dengesini nelerin bozmuş olduğunu, dünyanın sosyo-ekonomik değişimini, Türkiye’ye olacak muhtemel etkilerini ve yeni denge arayışlarının bizleri nereye götüreceğini istatistik değerleri de kullanarak anlatıp yorumlamaya çalışacağız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »