İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyalı olmak

Hep sorar dururuz,  bizim neden dünya markalarımız yok? Şimdi biraz sorgulayalım; nasıl olunur dünya markası? Dünya markalarına sahip şirketlerin ortak özellikleri nelerdir? Bu işi başarabilecek girişimcilerin düşünce yapısı, işe bakışı nasıl olmalıdır? Bu ve benzeri soruların yanıtlarını ararken bu işi  başarmışların hikayelerine baktık ve gördük ki hemen hepsinin ortak özelliği, vizyoner olmaları. Geleceği tasarlayabiliyor bu girişimciler, fırçayı ellerine aldıkları anda resmin tamamlanmış halini görmüş oluyorlar. Bu onlar için en büyük ilham ve motivasyon kaynağı oluyor. Enerjilerini buradan alıyorlar.

Bu türden başarılara imza atmış şirketlerin insan kaynakları politikalarının esası nedir? Bu şirketler fark yaratan ekipleri nasıl oluşturuyorlar diye sorduğumuzda, bu kuruluşlarda alışılmış  insan kaynakları yaklaşımı yerine insan zenginliği yaklaşımının esas alındığını görüyoruz. Bu organizasyonlar, şirketin gerekli sıçramaları yapabilmesinin önünü açan yaratıcı beyinlere yatırım yapıyorlar. Bu kuruluşlar, küreselleşen dünyada mal veya hizmet üretiminde kullanılan araç, gereç ve benzeri kaynakların hemen her yerde aynı olduğunun ve fark yaratan sihirli dokunuşları ancak yalnız  insanların yapabileceğinin bilincinde olan  organizasyonlardır.   

Bu organizasyonların yönetim tarzı da geleneksel yaklaşımdan farklıdır. Yönetilmekten çok yönlendirilmeye ihtiyaç duyan profesyoneller ile çalıştıkları içindir ki bu şirketlerde yönetici yerine liderlere ihtiyaç vardır. Ekiplerini bir araya getirip amaçlar doğrultusunda sonuç odaklı çalışmalarının yolunu gösteren öncülerle çalışmak bu organizasyonlarda ki sinerjinin kaynağıdır.

Son olarak bu organizasyonlarda ki işleyiş nasıldır? Mükemmel sonuçların alınmasında ki sır nedir? Sorularının yanıtını aradığımızda, buralar da  üretimi sağlayan tüm unsurların birlikte ve ahenk içinde çalışmalarını sağlayan sistemlerin kurulmuş olduğunu görüyoruz. Bu şirketler, amaca uygun olarak kurgulanmış, devreye alınmadan önce yeteri kadar test edilmiş, ölçülebilir sonuçlar üreten ve gerektiğinde süreçlere müdahale edebilme amaçlı geri bildirimler  veren sistemlere sahiptir.

Bireysel yetenek ve gayretlerle gerçekleştirilebilecek küçük ölçekli işler için kişi bazlı çalışma disiplini yeterli olabilir. Büyük ölçekli işleri başarmayı amaç edinmiş dünya şirketler ise tüm üretim bileşenlerinin optimum verimlilikte çalışmasına olanak sağlayacak nitelik ve nicelikte sistemlere sahip olmalıdırlar.

Ne kadar işinin ehli, yaratıcı profesyoneli bir araya getirirseniz getirin, bu unsurların uyum içinde ve azami verimlilikle çalışmasına olanak sağlayacak bir sisteminiz yoksa sonuç alamazsınız.

Ne demişler; “Alet işler, el öğünür”

Biz de diyelim ki sistem işler, şirket büyür.

Sağlıcakla kalın

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »