İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya ticaretinde temsil eksikliği

Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İslam ülkeleri olarak dünya nüfusunun yüzde 24’üne sahipken dünya ticaretinin sadece yüzde 9,7’sini temsil ediyoruz. Günümüz dünyasında ne yazık ki Müslüman kanı, hayatı kadar ucuz bir meta yoktur. İslam dünyası dahil tüm insanlığın kaderi konsey üyesi 5 ülkenin insafına terk.”dedi

YILMAZ PARLAR – İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 35’inci Toplantısı 25-28 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

1984 yılından bu yana aralıksız olarak toplanan, 57 üye ve 5 gözlemci ülkeyle Birleşmiş Milletler’den sonra en fazla üyeye sahip uluslararası kuruluşu olan ve ülkelerinin kalkınma meselelerine çözüm arayan, bakanlar düzeyinde ana karar alma organı İSEDAK toplantısı bu yıl “İslam Ülkelerinde Sürdürülebilir Gıda Sistemlerinin Geliştirilmesi” konusuna odaklandı.

İslam Dünyasında Sürdürülebilir Gıda Sistemleri: Mevcut Dinamikler ve Güçlükler,

İklim değişikliğinin, İslam Dünyasında Sürdürülebilir Gıda Sistemlerine Olumsuz Etkilerinin Giderilmesi için Adaptasyon Stratejileri, İslam Dünyasında Gıda Güvenliği Yönetişiminin Güçlendirilmesi, Kriz Dönemlerinde Gıda ve Tarım: STK’ların Acil Müdahalesi, Sürdürülebilir Gıda Sistemleri için Yenilikçi Finansman ve Yatırım Fırsatları Temalı Özel Oturumlar düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmasında; BM konsey yapısının dünya nüfusunun coğrafi dini dağılımına göre yeniden belirlenmesi çağrısında bulundu. Batıda İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığının yayıldığını da belirtti. İslam düşmanlığı yabancı karşıtlığı batıda, veba gibi yayıldığını, demokrasiyi ve insan haklarını kimseye bırakmayanların, kendi topraklarında Müslümanların ve göçmenlerin taciz edilmesi karşısında, üç maymunu oynadıklarını ve Arnavutluk’ta yaşanan depremde hayatını kaybedenlere üzüntülerini dile getirdi.

Erdoğan, “Burada bir donörler toplantısının adımlarını atmamız, yıkılan binalarla alakalı Arnavutluk’un yanında yer almamız gerektiğine inanıyorum ki bu özellikle İslam Kalkınma Teşkilatımızın da görevi olsa gerek. Bu bir kardeşlik görevidir, bu adımı atmakta fayda var. 600 yaralı var. Bizler askeri kargo uçaklarımızı Kızılay’ı, AFAD’ı Arnavutluk’a göndermiş bulunuyoruz. Arnavutluk’un çektiği acıyı çok iyi anlıyoruz. Buradan tüm İslam dünyasını Arnavutluk’a destek olmaya çağırıyorum.”dedi

BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri 5 tanesinin içinde bir tane halkı Müslüman olan ülke olmadığını, 2’inci Dünya Savaşı galipleri tarafından inşa edilen bu sistemin devam etmesinin mümkün olamzyacağını, günün şartlarına göre baştan düzenlenmesi zorunluluk olduğunu vurguladı.

Erdoğan “15 geçici üye. Bu 15 geçici üyenin içerisinde bir tane iki tane üç tane halkı Müslüman olan ülke yer alıyor diye kendimizi aldatmayalım. Geçici üyenin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) ne hükmü var. Buradan BMGK’nın yapısının yeniden belirlenmesi çağrımı tekrarlamak istiyorum.”ifadelerinde bulundu.

Konuşma sonrası aile fotoğrafı çekildi ve bakanlar kurul özel toplantılarıyla devam etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »