İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bulutlardan denize

Fotoğrafa dönüşen düşünce ve fikirlerin birleşimi sergi

Sonsuz farklı şekil ve renklerdeki gökyüzü bulutları bazıları hoş güneş ışığına izin veren görünümlerde ki güneş doğarken batarken, ufukta veya bulutlu bir günde bulunan parlak güneşin yansıttığı deniz başta olmak üzere doğanın ve doğallığın harika görünümleri objektife taşıyan sanatçı ikinci sergisini Levent Tenis Kulübü’nde açtı.

Her zaman doğayı, özellikle sürekli değişen formlarına özel ve eşsiz anlar olarak görünenlerin fotoğrafını çekmek, güneş ışığının yüzeyinin altındaki tahmin edilemez doğasını ve altındaki her şeyi uyandırma şeklini seviyorum diyen sanatçı Leman Dorsay’ın sergisinde yine başkanlığını yaptığı Soroptimist dernek üyeleri, Notre Dame de Sion mezun arkadaşları ve sanatsever dostları yalnız bırakmadı.   

Doğanın ruhunu yakalamak için çektiği güzel fotoğrafları kalbinizin derinliklerinden gelen duyguları örtüştürüyorsunuz. Kelimelerin ifade edemeyeceği bir hikaye anlatıyor çektiği kompozisyon fotoğraflarda.

Işık, form ve zaman algısı kavramlarını inceleyen kamerasıyla, ışığın oluşturduğu biçimsel boyutsal niteliklerini yakalayarak, eserleri her doku unsurların sentezi oluşmuş. 

Fotoğraf hafızayı fiziksel olarak somut yapan bir araçtır. İlk bakışta manzara fotoğrafçılığı çok basit görünse de, gerçekte kamera işaret ettiğinde deklanşöre tıkladığınızdan çok daha fazlası vardır.

Manzara fotoğrafçılığının amacı içsel durumu iletmek, daha fazla şey ifade etmek ve sadece önünüzdeki manzarayı göstermek değildir. Öznenin seçilmesi, ilgilenilen noktaya, nesneye bakılmalıdır.

Sergide başka bir renkli kültür olayı da gelişme gösterdi. Sinema yazarlığında efsane olan Atilla Dorsay 60 adede yaklaşan yazdığı kitapları, sinema dünyasına ışık tuttuğu gibi yine sinema eğitimi alan öğrencilere, öğretim görevlilerine, yazarlara ve sinema okuyucularına hafızayı dinamik canlı tutmak açısından iyi bir akıcı üslupta yazılmış, 50 Unutulmaz Film isimli son kitabını fırsat bulamayan okuyucularına imzalamak oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »