İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa’nın göbeğinde Türk karşıtlığı

Avrupa’nın ortasında Hollanda, Almanya ve Avusturya’da Türk karşıtlığı her geçen gün gelişiyor. AB’nin 3 önemli ülkesi olan Almanya 82 milyonluk nüfusu ile, Hollanda 16 milyon ve Avusturya 8 milyonluk nüfuslarıyla AB’de 106 milyon kişinin yaşadığı bir bölgeyi oluşturuyor. Bu bölge Avrupa’nın refah bölgesi olarak da nitelendirilebilir. Bu ülkelerde 3 milyon 200 bini Almanya, 500 bini Hollanda, 300 bini de Avusturya’da olmak üzere 4 milyon Türk kökenli göçmen yaşıyor. Bu ülkelerdeki İslamofobi ve Türkofobi en fazla etkileyen grupları oluşturuyor.

Almanya, Suriyelilere bile ön yargıyı azaltmak için çaba sarf ederken kendi ülkesinde 58 yıldır yaşayan insanlara karşı hiçbir yakınlık göstermiyor. Bu ülkelerde özellikle sivil toplum kuruluşlarında, bilim dünyasında, gazeteciler ve politikacılar da büyük bir Türkiye ve Türk ön yargısı var. İslamafobi dediğiniz zaman hedef gösterilen Türk İslamı bu konuda FETÖ’ye büyük ölçüde kol kanat geren bu ülkeler normal müslümanların hareketlerine büyük ölçüde tepkili. Türkiye bu konuda ne yapıyor?

Türkiye Diyanet İşleri Teşkilatı bu konuda çaresiz, hiçbir eylemde bulunmuyor. Devletin büyük kaynaklar ayırdığı yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı da UETD denilen partinin Avrupa Örgütü dışında hiç kimse ile ilgilenmiyor. Ülkelerde birçok üyesi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de Türkiye’deki kendi üyelerinin yeşil pasaport alması dışında Avrupa’ya yönelik herhangi bir girişimde bulunmuyor.

Eskiden cuma günleri TOBB üyelerini iki uçağa koyup Brüksel’e gönderen Rifat Hisarcıklıoğlu, orada show toplantıları yapar, Türkiye konusunda Avrupa Birliği’ni etkilemek isterdi. En akılsız uzman bile AB’de çalışanların masalarını toplayıp cuma günleri kendi ülkelerine gittiklerini bilirdi. Buna karşılık Hisarcıklıoğlu, bu kişileri alışveriş için götürür. Yapılan toplantıya 7-8 paralı yabancı getirilirdi. Artık çok daha akılcı girişimler içinde olmak lazım. Bu konuda Dış İşleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı ’ya çok iş düşüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »