İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara ve Berlin’in daha yakın bir işbirliği kurması lazım

İlginizi çekebilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AB Liderler Zirvesi öncesi 25 AB ülkesine yazdığı mektuplar, Şansölye Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesi, Brüksel’de Türkiye’ye karşı havayı değiştirdi.

Türkiye’ye bir olumsuz, bir olumlu haber geldi

Olumlu haber, ilişkilerin daha verimli olmasına yönelik olurken olumsuz haber ise Yunanistan ve Güney Kıbrıs Türkiye’ye karşı yaptırım için AB’yi zorlarlarsa Aralık ayında yapılacak bir sonraki zirvede Türkiye’ye karşı bir yaptırım çıkmasına yönelik gelişti.

Almanya’nın Türkiye’ye bu süreçte desteği önemliydi – bu işbirliğini daha da güçlendirmeliyiz

Almanya bu konuda Türkiye’ye yönelik çok ciddi destek verdi. Merkel iktidarda olduğu müddetçe Almanya Türkiye’ye karşı duyarlılığını sürdürecek. Bu açıdan gerek Almanya’nın dönem başkanlığında, gerek Merkel’in Kasım 2021’e kadar sürecek Başbakanlığı sürecinde  Türkiye Almanya ile ilişkilerini geliştirmeli. Almanya ile gelişen ilişkiler Kuzey Avrupa ülkelerine ve İtalya, İspanya, Hırvatistan Malta gibi ülkelere olumlu yansıyacaktır.

Türkiye Avrupa Konseyi’nin kriterlerini yerine getirmelidir.

Tüm bu süreç Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin kendisine yönelik aldığı yaptırımlara karşı atacağı olumlu adımlar ile şekillenecektir. Avrupa Konseyi Türkiye’ye yönelik yaptırımları kaldırırsa ülkemizin AB konusunda da eli güçlenecektir. Böylece Fransa’nın başını çektiği Türkiye karşıtları, ülkemize karşı daha fazla düşmanca bir tutum içerisine giremeyeceklerdir.

En önemlisi Türkiye’nin demokrasi, insan hakları, hukuk ve basın özgürlüğü gibi alanlarda somut adımlar atması olacak. Böyle bir Türkiye şu anda AB’nin tam üyelik konusunda ismini anmadığı ülkemizi tekrar gündeme getirebilir. Girelim, girmeyelim AB’ye ancak Türkiye evrensel değerleri yücelten bir ülke olarak bu adımlar yine atmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »