İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya Fransa’nın dümen suyuna girdi

AB Liderler Zirvesi Brüksel’de tamamlandıktan sonra, Almanya, İtalya ve Fransa liderleri bir sonuç toplantısı yaptılar. Almanya sonuçtan çokta memnun olmasa bile kabul etmek zorunda kaldı.

Almanya Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de karşına geçti

Bu görüşmeden sonra Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ilginçtir ki (80’li yılların Alman Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher’den sonra) en büyük Türkiye karşıtı kişi oldu. Son olarak Türkiye Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını durdurmazsa AB ile ilişkileri zora girecek dedi. Fransa’nın bu Almanya’ya isteklerinin arkasında Lüksemburg, Yunanistan ve Güney Kıbrıs gibi ülkelerde var. Bugüne kadar Doğu Akdeniz konusuna pek karışmayan Almanya, Fransa’nın etkisi altında kalmış gibi gözüküyor.

AB’den Türkiye’ye yaptırım tehditleri

İlginç olan Heiko Maas’ın Türkiye- AB ilişkileri ilerleyemez açıklaması. Zaten 6 senedir fazla bir ilerleme yok, hiçbir fasıl açılıp, hiçbir fasıl kapatılmadı. AB, Türkiye’ye Suriyeli geçici sığınmacılar dışında bir katkıda bulunmadı. Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi konusunda adımlar atılmıyor. AB’nin sınırı Yunanistan olarak kabul edilip, Suriyeli geçici sığınmacıları almayacak açıklaması yapılıyor.

13 Temmuz’da yapılan AB Dışişleri Bakanları Zirvesi’nde Türkiye’ye turizm konusunun görüşüleceğini söyleyen Heiko Maas, bu adımı atmadı. Bu yıl AB’den Macaristan dışında Türkiye’ye turist gelmiyor ya da gelemiyor. Bırakın turisti AB sınırları içerisinde yaşayan 5,4 milyon Avrupalı Türk turist bile Türkiye’ye gelmeye çekiniyor. Geri dönüşlerde uygulanan 14 günlük karantina korkusu var.

Fransa Almanya’yı Türkiye’ye karşı yanına aldı

Heiko Maas’ın Türkiye’ye yönelik açıklamaları düşman bir ülkeye yapılan açıklama şeklinde algılanabilir. Türkiye’nin kendi kara sularında araştırmalar yapabileceğini açıklamasından sonra, Yunanistan’ın itirazlarına Almanya’da taraf olmuş bulunuyor.

 Libya ile Türkiye’nin yaptığı Deniz Yetki Alanları Antlaşması Fransa’yı çok rahatsız ediyor. Mısır’ın Libya’ya askeri müdahalesi ile Türkiye ile Mısır arasında bir sıcak çatışmayı körükleyen Fransa’nın bu düşman tavrının Almanya tarafından da kabul edilmesi tam anlamıyla Türkiye düşmanlığını ortaya çıkartıyor.

Türkiye NAVTEX ilan ederek kararlılığını pekiştirdi

Türkiye’nin Libya ile yaptığı Deniz Yetki Alanları Antlaşması’nı ve uluslararası hukuka uygun ilan ettiği NAVTEX Yunanistan’ın Meis ve Rodos adalarının arasında bulunuyor.

NAVTEX, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »