İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AB’nin bitemeyen zirvesi

Geçtiğimiz hafta cuma günü başlayan ve normal olarak pazar günü bitmesi gereken AB’nin Liderler Zirvesi, pazartesi 14.00’den itibaren tekrar devam ediyor. Gelişmeler ışığında bir sonuca varmak ve uzlaşmak yine çok güç olacak. Avrupa’nın artık para ödemekten bıkan 5’lisi olan Danimarka, Hollanda, İsveç,  Avusturya  ve Finlandiya dipsiz kuyu olarak gördükleri İtalya, İspanya, Yunanistan gibi ülkelere artık sonsuz para ödeme konusunda fren yapıyorlar.

AB ülkelerinde dayanışmadan çok çıkarlar ön plana geçiyor

750 milyar Euro’luk İspanya ve İtalya’nın istediği koronavirüs yardımının tamamıyla yardım olmayacağını belirten bu ülkeler, bu paranın yarısının borç, yarısının yardım şeklinde olmasını isterken, verilen borcun kontrolünü de AB yetkililerin elinde olmasını istiyorlar.

Alman halkı da AB’nin güney ülkelerine tepkili

Zirve Merkel’in son zirvesi… Zirve’deki gelişmler, ülkeler arasında yaşanan bu para savaşı, Merkel’i de üzüyor. Almanya AB’nin yıllık bütçesinin %39’nu ödeyip, takriben %15-%18’ni alarak bu konuda hakikaten kadersiz bir ülke. Alman halkında da ciddi olarak Güney Avrupa ülkelerine yönelik eleştiriler yükseliyor.

 Avrupa Birliği Türkiye’yi dışlamaya devam ediyor

Gelelim bu zirvenin Türkiye için önemine… Türkiye bu zirveye çağrılmadı. AB’ye kısa ve orta vadede üye olması beklenen Balkan ülkeleri ve Batı Ukrayna yetkilileri bu zirvede yer aldılar fakat onlarda bu zirvenin gündeminde yoktu. AB ülkeleri arasında ciddi bir çıkar savaşı var. Zirve İtalya ile Kuzey Avrupa ülkeleri arasında bu tepişme ile geçti.

Türkiye’ye AB fonlarından önümüzdeki yıllarda sadece Suriyeli geçici sığınmacılar için 485 milyon Euro çıktı. Aynı AB bu yılın başlarında Meriç Nehri’nden Yunanistan’a geçen 13 bin Suriyeli geçici sığınmacı için 450 milyon Euro’luk bir fon Yunanistan’a ayırıp, “Yunanistan AB’nin sınırıdır, bu sınırdan içeriye kimseyi bırakmayacağız” diyerek AB, Yunanistan’a desteğini göstermişti.

Mustafa Akıncı KKTC’yi Anastasiadis’in ülkesine bağlamaya kararlı

AB Zirvesi’nde KKTC’nin de ismi hiç geçmedi. Rum Lider Nikos Anastasiadis, KKTC’de yaşayan 240 bin kişi için de sözlerini söyledi, getirdiği argümanlar arasında Mustafa Akıncı’nın da artık Güney Kıbrıs ile aynı çizgide olduğunu belirtti. 20 Temmuz 1974’te Türkiye, Kıbrıslı Türkleri kurtarmak için askeri müdahale de bulundu. Maalesef Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bunların hepsini göz ardı ediyor.   

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »