İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AB Liderler Zirvesi çekişmeli geçecek

İlginizi çekebilir

AB Liderler Zirvesi, AB ülkelerinin farklı görüş ayrılıkları ve çıkarları doğrultusunda gerçekleşecek. Bunun en önemli nedenlerinden biri Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fransa, Lüksemburg, Avusturya gibi ülkelerin Türkiye’ye saldırmasından kaynaklı olacak.

Ermenistan – Azerbaycan çatışmasından Türkiye’ye pay çıkarmak isteyen ülkeler var

Özellikle son Azerbaycan-Ermenistan çatışmasını kendilerine düstur edinen bu liderler, Türkiye’yi bu konuda Azerbaycan’ı çok açık desteklediği için zora sokmak istiyorlar.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Doğu Akdeniz planları için AB’yi Türkiye’ye karşı kullanmak istiyor

Doğu Akdeniz’de en fazla deniz sınırına sahip olan Türkiye’yi sıkıştırmakta kararlı olan Yunanistan ve Güney Kıbrıs, ellerinden gelirse Türkiye’yi Antalya Körfezi’ne hapsetme gayreti içerisindeler.

2000’li yılların başında Türkiye tek aday ülke konumundaydı ve her zaman AB Liderler Zirvesi’nin kapanış yemeğine davet edilirdi. 8-10 senedir AB bunu gerçekleştirmiyor. Özellikle Doğu Akdeniz’in bu kadar sorunlu olduğu bir dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Liderler Zirvesine davet edilerek, kendi görüşlerini dile getirmesine izin verilmesi lazım.

Türkiye AB’nin önüne bu konuları getirmelidir

Türkiye artık AB’den Gümrük Birliği Antlaşması’nın iyileştirilmesi, ekonomik bütçeye katılımla bütçeye para vermek ve para almak, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nde söz sahibi olmak gibi konularda isteklerde bulunmanın zamanının geldiğinden hareket ediyor. Türkiye’de artık kimse Schengen Vizesi’nin kaldırılacağına inanmıyor.

Suriyeli geçici sığınmacılar konusunda AB Türkiye’yi yalnız bıraktı

Aynı zamanda AB, Suriyeli geçici sığınmacılar için 2018 yılından bu yana ödemesi gereken yardımın ödenmeyeceğinden de hareket ediyor. Bu konuda Türkiye artık haklı olarak Suriyeli geçici sığınmacıların Avrupa’ya gitmesine izin vermeli. Biz sınırlarımızı daha fazla Suriyeli geçici sığınmacıların Avrupa’ya gidişi için kapatamayız. 910 KM’lik Suriye sınırını açmış bulunan Türkiye, 5,4 milyonluk sığınmacıyı artık ülkesinde taşıyamayacak duruma geldi.

Bu açıdan zirve Türkiye için önemli. Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a jest yapmak için Türkiye’yi kınama kararını çıkarmak AB’de ”kendi bindiği dalı kesmesine benzer.” Bunda kaybeden Türkiye’nin yanında AB ülkeleri de olur. 700 bin kişilik Güney Kıbrıs ve 9,5 milyonluk Yunanistan, 520 milyonluk AB’nin kaderini ve geleceğini etkilememelidir.     

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »