İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk ekonomisi ile ilgili olumlu yönde tahminler

Dünyanın önde gelen ekonomi kuruluşlarının yaptığı açıklamalara göre Türkiye ekonomisinde olumlu bir tablo gelişmeye başladı Fitch Ratings, Dünya Bankası, OECD gibi kuruluşlar Türk ekonomisi ile ligili tahminlerini yukarı yönde değiştirdi.

2018 yılında yaşanan kur dalgalanmasının etkileri 2019 yılında da devam etti. Yüksek enflasyon ABD’nin çeşitli yaptırımları gibi ekonomiyi direkt etkileyen bu gelişmeleri yakından izleyen dünyanın önemli kuruluşları, ilk başta Türkiye için büyüme tahminlerini hep eksi seviyelerde gösterirken yaşanan olumlu gelişmeler nedeniyle tahminlerini değiştirmeye başladı.

Fitch Ratings, Dünya Bankası, OECD. AB tahminlerini değiştirdi.

Fitch Ratings’ten geçen günlerde yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “BB-” olduğu, görünümünün ise “negatif”ten “durağan”a revize edildiği bildirilmişti.

Dünya Bankası’ndan Türkiye için olumlu bir haber geldi fakat çok sevinemedik! Dünya Bankası, Türkiye’nin 2019 yılı büyüme beklentisini yüzde 1 daralmadan yüzde 0’a revize etti. Yani Dünya Bankası ekonomimizin 2019 yılında küçülmeyeceğini ama büyümeyeceğini de öngörüyor.

OECD  2019 yılı için Türkiye ekonomisine yönelik %2.6 olan daralma tahminini %0.3 olarak revize etti. OECD, Türkiye için 2020 yılına ilişkin öngördüğü %1.6 büyüme tahminini değiştirmedi. OECD küresel görünüme ilişkin son raporunda ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının küresel büyümeyi on yılın en düşük seviyesine indirdiğini belirtmişti.

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin ekonomik daralma tahminini 2019 için yüzde eksi 2,3’ten 0,3’e yükseltti. AB Komisyonu, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 3,1, 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyeceğini tahmin etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »