İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez Bankası piyasanın istediğini verdi

İlginizi çekebilir

Piyasaların heyecanla beklediği yeni ekonomi yönetiminin ilk önemli sınavı olarak gösterilen Para Politikası Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası Merkez Bankası politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 10.25’ten yüzde 15 seviyesine yükseltti.

Beklendiği gibi karar açıklanır açıklanmaz TL, Dolar karşısında yüzde 2 değer kazanarak 7.50 seviyelerine kadar indi. Borsa ise karar öncesinde 1.284 seviyesinde bulunan BIST 100 endeksi, alımların güçlenmesi ile yükselişe geçerek 1.320 puana kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan PPK toplantısından sadece bir gün önce “yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Yüksek faizle yatırım, üretim, istihdam, ihracat yapabilir miyiz? Mümkün değil. Öyleyse bizim bu noktada çok daha dikkatli olmamız lazım, yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor” diyerek beklentilerde kısa süreli değişikliğe sebep olsa da piyasalar istediğini almış oldu.

Ayrıca toplantı sonrası tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına da karar verildi.

Piyasalara Covid-19 ayarı!

Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası Covid-19 vakalarının artış göstermesine de dikkat çekilerek, “Önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.” Açıklamasına yer verildi. Özellikle yeni gelen “kısmi kısıtlamalar” hizmet sektöründe kısa vadeli belirsizliği artırmış oldu.

Sıra reformlarda

TCMB’nın almış olduğu bu karar sonrası uluslararası finans kurumlarının beklentisi önümüzdeki günlerde TL’nin değer kazanması yönünde.  Ancak burada sıra gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerekse Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün belirttiği reformlarda.

Ekonomiden sonra Hukuk – Eğitim ve Adalet reformlarının yapılacağının söylenmesi bile piyasaları rahatlatırken, reformların gerçek anlamda yapılması ile TL’nin değer kazanacağı ortada.

TCMB’nin 24 Aralık’taki bir sonraki toplantısını beklerken gözümüz kulağımız bir yandan da reformlarda olacak.

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »