İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekonomide yeni bir sayfa

İlginizi çekebilir

Son günlerde akılları kurcalayan birçok gelişmeye şahit olduk. Birçoğuna ‘Memleket meselesi’ deyip geçsek de, kendi hayatımıza dokunanlar da oldu. Ekonomide olup bitenlere bakarsak; piyasaların kendi kurallarının dışında yaşanan gelişmeleri kolay kolay kabullenmediğini görüyoruz.

Siz hangi görüşü savunursanız savunun, rekabetçi ve serbest piyasanın temel kuralları tıkır tıkır işliyor. Paranın adının geçtiği her alanda, kazancın olması gerektiği her ortamda piyasa ‘Benim kurallarımın dışına çıkamazsın’ diyor.

Faiz, enflasyon, cari açık, işsizlik gibi kıskaçlarla mücadele eden ekonomi yönetimi artık gerçekleri görerek yeni bir hamle dönemini yaşatacak. Tabi ki yaşananların bir nedeni var.

Bir istifanın ardından onlarca sorunun cevap beklediği bir dönemde, Sayın Cumhurbaşkanının ekonomi, hukuk ve demokrasi odaklı reformlardan söz etmesi ‘her musibette bir hayır vardır’ sözünü hatırlattı. Sonda söylenecek sözü şimdiden yazayım… Bazı kesimlerin beklentilerine sürpriz bir şekilde tercih ettiği ‘affını isteme’ ile cevap veren Berat Albayrak’ın 42 yaşında havlu atmasını kimse beklemesin.

Tabi ki herkesin hayat çizgisinde bilgi, birikim ve tecrübelerini en yoğun şekilde ortaya koyduğu dönemler vardır. Sayın Albayrak, Enerji Bakanlığı döneminde icraatları ile bu farkını en iyi şekilde hissettirdi.

Aynı performansı ekonomi yönetiminin başına geçtiği günden bugüne ortaya koyduğunu söylemek için 26 ayda karşılaşılan zorlukların gerekçelerine ve krizleri yönetim şekline de bakmak gerek.

Hataları kabullenmenin erdem sayıldığı bu zamanda atılan doğru adımları da göz ardı etmemek gerek. Hiç birimiz tanıdığımız bir başkası için insanların canına, malına ve vatanına kastetmediği sürece yüzde yüz ‘o kötü insandır’ diyemeyiz. İnsanoğlu beşer şaşar.

Mühim olan bir gün göçüp gideceğimiz bu dünyada hoş bir seda bırakmaksa; Berat Beyin bu konudaki samimiyetinden kimsenin şüphesi olmamalı.

Nitekim, iki kez makamında, iki kez de İstanbul Dolmabahçe’deki ofiste ekonomi basını buluşması vesilesiyle bir araya geldiğim Sayın Albayrak, kendisine verilen önemli bir görevi nefesi yettiğince üstlenip, akıllarda ‘O da memleket için bir şeyler yapmaya çalıştı’ fikrini yerleştirebilmenin çabası içindeydi. O, yapacağını yaptı ve ‘şimdilik’ kararını verdi.

Belki ayrılış şekli eleştirilebilir ama bir müddet sonra onu uluslararası sermayenin Türkiye’ye getirilmesi sürecinde oynayacağını önemli bir rolle yeniden görürseniz sakın şaşırmayın.

Artık bu saatten sonra Albayrak’ın döneminde olanlara değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kez daha ciddi bir şekilde dillendirdiği ekonomi, hukuk ve demokrasiye dönük atılımlara odaklanmakta yarar var. 

Ümit ediyorum ki, geçmişte yaşanılanlardan alınan dersler ve edinilen tecrübeler yarınlarda daha güçlü adımlar atılmasına vesile olacaktır. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »