İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez yine ters köşe yapacak

İlginizi çekebilir

Piyasalar 19 Kasım’da açıklanacak olan ve yeni ekonomi yönetiminin ilk ciddi sınavı olarak gösterilen faiz kararına kilitlenmiş durumda. Politika faizi şu an yüzde 10.25 seviyesinde, Merkez Bankası’nın ortalama fonlama maliyeti ise yüzde 14 seviyelerinde.

Bilindiği gibi; geçen hafta Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınıp yerine Cumhurbaşkanlığı Plan ve Bütçe Dairesi Başkanı Naci Ağbal atanmıştı. Bu atamayı takip eden günün gecesinde Berat Albayrak yöntemi çok tartışılan bir şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etmiş ya da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın ifadesiyle ‘Affını istemiş’, Albayrak’tan boşalan koltuğa ise eski ulaştırma ve kalkınma bakanı Lütfü Elvan getirilmişti.

Yaşanan bu iki olayın ardından Türk Lirası rekor seviyede değer kaybetmişti. Ardından Ağbal ve Elvan’ın piyasaya pozitif mesaj veren açıklamaları sonrasında geçtiğimiz Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan da partisinin TBMM’deki grup toplantısında dövizin ateşini düşüren açıklamalarda bulunmuştu.  

Şimdi gözler Merkez Bankası’nın 19 Kasım’da açıklayacağı politika faizine çevrildi. Bununla birlikte, yeni faiz kararına ilişkin öngörüler de yayınlanmaya başlandı. ABD’li yatırım bankası JPMorgan, Merkez Bankası’nın politika faizini 500 baz puan artıracağı görüşünde. Bir diğer muteber yatırım ajansı Goldman Sachs ise 475 baz puan artış öngörüyor.

Piyasa yapıcılar, aracı kurumlar, banka ve finans kurumlarının yetkilileri ile pek çok finans uzmanı, Merkez Bankası’nın bu kez para piyasalarının istediğini vereceği düşüncesinde birleşiyor. Ortalama beklenti 400-600 baz puan aralığında Merkez Bankası’nın faiz artıracağı yönünde.

Ama ben yine bir ters köşe bekliyorum.

25 yılı aşkın süredir hem gazetecilik hem de ‘itibar yönetimi’ danışmanlığı ile iştigal ettiğim için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı pek çok kez izleme ve açıklamalarını takip etme fırsatım oldu. Sadece Erdoğan’ı değil, diğer pek çok siyasi ve iş dünyası lideri için de bunu söyleyebilirim.

Bu nedenle az çok liderlerin beden dilini ve söylemlerindeki satır arası mesajları iyi okuyabilen kişilerden biri olduğumu düşünüyorum. Aynı şekilde Ağbal ve Elvan’ın da “Piyasaların istediğini vereceğiz” algısı yaratsa da tam olarak bunu söylemeyen temkinli açıklamalarını da dikkate okuduğunuzda beklenildiği gibi 400-600 bandında bir politika faizi açıklanmayacağını söyleyebilirim.

Bu nedenle beklentim; Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapmayacağı yönünde. Ama Merkez Bankası’nda “En azından piyasanın geçici olarak gönlü olsun” şeklinde bir yaklaşım hakim olursa, maksimum 200 baz puan seviyesinde bir politika faizi artışı açıklanacaktır.

Şimdilik bu öngörüyü bir kenara not edelim. Gerçekleştiğinde, gerekçelerini daha sonra size tek tek açıklarım.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
Translate »